Partner serwisu

FBSerwis dąży do miliarda, ale nie za cenę rentowności

Elżbieta Pałys 09.08.2021

FBSerwis dąży do miliarda, ale nie za cenę rentowności
fot. FBSerwis
Od kilku lat należąca do Budimeksu spółka usługowa FBSerwis wskazuje na cel jakim jest uzyskanie miliarda złotych rocznie w przychodach. Jest jednak jeden warunek: ma to się odbyć bez straty na rentowności. Spółka uzyskała bardzo dobre wyniki finansowe za I półrocze. Zauważa korzystne zmiany w kontraktach na utrzymanie dróg.
Za pierwsze półrocze 2021 roku FBSerwis osiągnęła przychody na poziomie 359 mln zł. W stosunku do analogicznego okresu ub. roku jest to wzrost o prawie 30 proc. Zysk brutto wyniósł 53 miliony złotych w porównaniu do 35 milionów złotych w pierwszym półroczu roku ubiegłego. Spółka daje właścicielowi powody do zadowolenia – jej przychody stanowią 10 proc. tego co wypracowuje cała grupa, ale korzystny wpływ na wynik finansowy jest znaczący.

– Patrzymy optymistycznie na potencjał wynikowy i perspektywy rozwoju Grupy FBSerwis w najbliższym czasie. Grupa systematycznie poprawia rentowność i zwiększa poziom przychodów ze sprzedaży – mówi prezes Budimeksu Artur Popko.

Miliard za kilka lat

Wskazywany od pewnego czasu cel to uzyskanie przychodów rzędu miliarda złotych rocznie. Ma on być osiągnięty do 2025 roku.

– To nie jest problem osiągnąć miliard – mówi Artur Pielech, prezes FBSerwis. – Chodzi o to, by nie załamała się rentowność. Miliard osiągniemy w ciągu kilku lat, ale nie kosztem rentowności – podkreśla.

W dążeniu do tego celu mają pomóc m.in. akwizycje, zwłaszcza w obszarze zagospodarowania odpadów. W sektorze utrzymania dróg kupowanie firm nie jest planowane. – Tu jesteśmy w stanie rozwijać się organicznie – podkreśla Artur Pielech.

Choć spółka zaczynała od utrzymania drogowego, obecnie nie jest to wiodący obszar jeśli chodzi o wyniki finansowe. Po pierwszym półroczu na wyniki finansowe największy korzystny wpływ miał sektor odpadowy, w drogowym wyniki były słabsze niż przed rokiem.

Prezes FBSrerwis wskazuje m.in. na wysokie koszty utrzymania zimowego, do którego spółka w minionym sezonie musiała dołożyć. To skutek realizowania kontraktów w formule ryczałtowej, w którym wykonawca usług, który odpowiada za odpowiedni standard utrzymania drogi nie ma pewności ile razy w ciągu danego sezonu będzie musiał uruchomić sprzęt i jaka ilość środków zostanie zużyta. – W dobrych zimach nie dokładaliśmy, ale w tym roku dołożyliśmy 10 mln zł – mówi prezes FBSerwis.

Mniej ryzyk w nowych kontraktach

Szef spółki zauważa jednak, że ryzyko dokładania do utrzymania dróg spada wraz z nową formułą kontraktów proponowanych przez GDDKiA. Inwestor odchodzi od kontraktów ryczałtowych. FBSerwis podpisał już pierwszy kontrakt na nowych zasadach dotyczący utrzymania dróg w rejonie Gdańska (w poprzednich latach spółka również utrzymywała drogi w tym rejonie). Jak podkreśla prezes, to wymagający kontrakt.

Wprawdzie na Pomorzu jest stosunkowo ciepło, za to, jak mówi, często występują opady. – W nowej formule GDDKiA będzie płaciła za każdy wyjazd. Jeśli dobrze to wyceniliśmy, a tak zrobiliśmy, to przestaniemy na tym kontrakcie dokładać zimą – mówi Artur Pielech. Tłumaczy, że w nowych kontraktach jest kilkaset pozycji, które muszą być wycenione i to inwestor będzie decydował kiedy należy wykonać jakie prace. Będą one zlecane i rozliczane w okresach miesięcznych.

– Wydaje mi się, że ryzyka, w porównaniu z kontraktem ryczałtowym teraz będą lepiej będą odzwierciedlone wskazuje. Zauważa, że jedynym ryzykiem będzie to, czy GDDKiA będzie te prace zlecała np. w sytuacji gdy środków na utrzymanie będzie mało. – Zasoby na kontraktach i sprzęt trzeba utrzymywać – zauważa szef FBSerwis.

Na razie wydaje się, że pieniądze utrzymanie będą – wskazują na to plany przetargowe w tym zakresie. W tym roku GDDKiA planuje ogłosić 96 przetargów szacowanych na 3,5 mld zł, natomiast w przyszłym w planie jest 88 postępowań wartych 2,1 mld zł. – W dwa lata będzie to historyczny rekord, 5,6 mld zł – podkreśla z optymizmem Artur Pielech.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Budimex
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony