Partnerzy serwisu:

FBSerwis: Bezpieczeństwo pracowników powinno być uwzględniane w kontraktach utrzymaniowych

Elżbieta Pałys 20.06.2018

FBSerwis: Bezpieczeństwo pracowników powinno być uwzględniane w kontraktach utrzymaniowych
fot. FBSerwis
– Chciałbym, aby w ramach kontraktów utrzymaniowych zamawiający oprócz solarek, pojazdów patrolowych, maszyn do czyszczenia czy malowania, wymagali także urządzeń zabezpieczających ludzi pracujących na drogach przed wypadkiem – mówi Artur Pielech, prezes FBSerwis, firmy świadczącej usługi m.in. w zakresie utrzymania dróg. Zwraca uwagę, że praca przy czynnym ruchu wiąże się ze sporym ryzykiem.
Zdaniem szefa FBSerwis, bezpieczeństwo realizowania kontraktów utrzymaniowych powinno być dla zamawiającego istotnym kryterium przy wyborze wykonawcy.

– Zamawiający powinni określać dodatkowe wymagania, a być może nawet dodatkowe wynagrodzenie dla firm, tak aby były one w stanie dbać o bezpieczeństwo i wprowadzać nowe rozwiązania, które to bezpieczeństwo poprawiają – przekonuje Artur Pielech.

Jego zdaniem, wymagania ze strony inwestora dotyczące urządzeń zabezpieczających ludzi wykonujących prace na drogach przed wypadkiem – uderzeniem czy potrąceniem, powinny być tak samo oczywiste jak te, które odnoszą się do solarek, pojazdów patrolowych, maszyn do czyszczenia czy malowania.

– W FBSerwis mieliśmy lata, w których odnotowaliśmy bardzo dużo wypadków na drogach z udziałem naszych pracowników, w tym wypadków ciężkich i śmiertelnych – przyznaje Artur Pielech. – Nie da się poprawiać bezpieczeństwa tylko i wyłącznie na własny koszt, będąc jedynym, który zdaje sobie sprawę z tego, że kwestia ta jest ważna – zaznacza.

– Chcielibyśmy namówić zamawiających do zmiany podejścia do tematu bezpieczeństwa już na etapie przetargu – mówi. Jak wyjaśnia, chodzi przede wszystkim o to, by uwzględniane były sugestie wykonawcy co do pory wykonywania prac interwencyjnych, planowania, czy sposobu ich zabezpieczania, a także informowania kierowców o zagrożeniach i pracach na drodze.

– Myślę, że jako FBSerwis mamy dobre doświadczenia w kwestii działań na rzecz bezpieczeństwa – mówi Pielech. Firma prowadzi w Gdańsku, w ramach pilotażu, system działający w popularnej aplikacji mobilnej dla kierowców. Służy on informowaniu o tym, gdzie w danym momencie prowadzone są prace związane z utrzymaniem infrastruktury drogowej.

– Pozwala to kierowcom dostosować prędkość do sytuacji, z którą za chwilę będą mieli do czynienia na drodze – mówi Artur Pielech. – Mamy pomysły na to, jak podnosić poziom bezpieczeństwa, aby chronić życie i zdrowie nie tylko kierowców, ale także ludzi pracujących na drodze – dodaje.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Budimex
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony