Partner serwisu

FBSerwis zmodernizuje oświetlenie w Warszawie

inf. pras. 06.07.2021

FBSerwis zmodernizuje oświetlenie w Warszawie
fot. mat. pras.
Należąca do Budimeksu firma FBSerwis została wybrana w przetargach na modernizację oświetlenia na placu Inwalidów oraz przy ulicy Ratuszowej w Warszawie. Będzie to kolejny ważny etap wielkiej wymiany oświetlenia w stolicy.
Stojących obecnie na Placu Inwalidów 25 lamp starego typu zostanie wkrótce zastąpionych przez nowe punkty oświetleniowe z energooszczędnymi oprawami w technologii LED. Bardzo ważnym aspektem dla estetyki całego placu jest to, że słupy zaprojektowane zostaną na wzór Pastorału Warszawskiego z 1923 roku i opatrzone będą żeliwnymi, stylizowanymi odlewami oraz innymi zdobieniami – obecna technologia połączona zostanie z tradycyjnym stylem doskonale wkomponowującym się w całą okolicę. Podobne rozwiązanie zastosowano już wcześniej przy ul. Mickiewicza oraz ul. Wojska Polskiego.

Zakończenie całości prac planowane jest na okolice listopada 2021 roku. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie wymienia korzyści z przeprowadzenia tej modernizacji: Inwestycja poprawi bezpieczeństwo ruchu drogowego – po zmroku będzie jaśniej. Zmniejszy się także ryzyko wystąpienia awarii oraz zużycie energii elektrycznej.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że będziemy mogli zadbać o zwiększenie bezpieczeństwa na stołecznych drogach i obniżyć koszty użytkowania oświetlenia ulicznego. Szczególnie cenimy sobie możliwość współtworzenia krajobrazu Żoliborza Historycznego, które wpisane jest do rejestru zabytków i na pewno zasługuje na szczególną uwagę. Jesteśmy pod wrażeniem wzoru Pastorału Warszawskiego, który uzyskał pozytywną ocenę Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i nie możemy się doczekać, kiedy sprawimy, że staną się one częścią Placu Inwalidów – skomentował Ferdynand Waliszewski, dyrektor Dywizji Utrzymania Infrastruktury FBSerwis SA.

Z kolei ulicę Ratuszową rozświetli 57 nowoczesnych punktów oświetlenia drogowego oraz 21 punktów oświetlenia chodnika. Na wszystkich słupach zawiśnie łącznie 97 ledowych opraw. Pozwoli to na znaczną oszczędność energii, a równocześnie zapewni znacznie lepszą widoczność, niż 58 starych lamp. Nie tylko będzie jaśniej i bezpieczniej, ale zmniejszy się również ryzyko wystąpienia awarii, dzięki wymianie blisko kilometra kabla.

Wykorzystane zostaną okrągłe oprawy, których stylistyka będzie spójna z instalacjami mającymi pojawić się na wszystkich okolicznych drogach zarządzanych przez ZDM. Natomiast wykorzystanie zestandaryzowanych gniazd umożliwi podłączenie lamp do centralnego systemu zarządzania oświetleniem.

ZDM wymienia poszczególne ważne aspekty inwestycji: doświetlonych zostanie sześć przejść dla pieszych bez sygnalizacji: dwie zebry na skrzyżowaniu z ul. Targową i po jednej przy wejściu do zoo, przy skrzyżowaniu z ul. Namysłowską oraz przy wlocie ul. Harnasie, a oprócz tego jedno przejście na skrzyżowaniu ulic Targowej i 11 listopada. Modernizacja obejmie też wymianę dwóch szaf sterujących oświetleniem.
Prace mają zostać wykonane w ciągu pięciu miesięcy.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony