Partner serwisu

FIDIC nie rozwiąże wszystkich problemów

Ludmil Ludmil 13.12.2012

FIDIC nie rozwiąże wszystkich problemów
Fot. Rynek Infrastruktury
- Prowadzimy z wykonawcami, żeby ustalić jakie zmiany w zapisach umów należy wprowadzić – powiedział szef GDDKiA, Lech Witecki. Jednocześnie Witecki podkreślił, że FIDIC nie załatwi wszystkich problemów w branży.

Przedsiębiorcy w branży budowlanej od dawna zabiegają o wprowadzenie międzynarodowego standardu zawierania umów FIDIC. Polski Związek Pracodawców Budownictwa przygotowuje nawet projekt zmian w prawie, które chce złożyć na ręce ministra transportu i budownictwa. Szef GDDKiA, Lech Witecki nie uważa takiego pomysłu za zły, ale podkreśla też, że FIDIC nie uzdrowi automatycznie sytuacji w polskim drogownictwie. – FIDIC nie jest lekarstwem na całe zło. Z naszych ustaleń wynika, że największe problemy, z którymi borykaliśmy się w mijającym roku wynikały przede wszystkim z błędnego rozpoznania początkowych warunków kontraktu i późnej mobilizacji wykonawców. Oczywiście sytuacja jest dużo bardziej złożona, ale firmy nie upadają po prostu z powodu takich lub innych zapisów – powiedział Witecki, przyznając jednocześnie, że cześć zmian zaproponowanych ostatnio przez GDDKiA nie spodobała się Krajowej Izbie Odwoławczej, do której zaskarżyli je wykonawcy.

Z ustaleń GDDKiA tylko 6 procent firm realizujących kontrakty drogowe upadło. – Nie należy wierzyć, że spółki które upadły, zbankrutowały wyłącznie przez kontrakty drogowe, bardzo dużo przypadków polegało na nałożeniu się na siebie różnych problemów. To nie inwestycje drogowe doprowadziły te firmy do upadłości – powiedział Witecki.
 

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony