Partnerzy serwisu:

Firma Toto schodzi z S5 koło Poznania

Elżbieta Pałys 07.06.2019

Firma Toto schodzi z S5 koło Poznania
fot. GDDKiA
Wykonawca drogi ekspresowej S5 na odcinku Poznań – Wronczyn poinformował GDDKiA o odstąpieniu od kontraktu. Firma Toto Construzioni Generali dziś przesłała inwestorowi pismo w tej sprawie. – Pismo jest bezpodstawne i nieuzasadnione – mówi Jan Krynicki, rzecznik prasowy GDDKiA.
Umowa na budowę odcinka S5 pomiędzy węzłem Głuchowo przy autostradzie A2 a Wronczynem została zawarta 30 lipca 2015 roku. Chodziło o budowę ok. 16 km trasy ekspresowej z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku.

Budowa postępowała powoli, niemniej pod koniec ub. roku udało się udostępnić kierowcom jedną jezdnie przyszłej ekspresówki. W maju minął termin na dokończenie prac uwzględniający aneksy związane z roszczeniami wykonawcy i wiele wskazywało na to, że przed wakacjami będzie otwarta druga jezdnia. – Na przyszły tydzień zaplanowane były odbiory – mówi Jan Krynicki, rzecznik GDDKiA.

Tymczasem dziś do inwestora wpłynęło pismo, w którym wykonawca informuje o odstąpieniu od umowy. – 7 czerwca wykonawca trasy S5 Poznań – Wronczyn, firma TOTO Construzioni przekazała pismo będące w ocenie GDDKiA bezpodstawne i niezasadne, a mówiące o odstąpieniu przez firmę od kontraktu – mówi rzecznik GDDKiA. - Zamawiający wezwał w trybie pilnym wykonawcę do powrotu na plac budowy począwszy od poniedziałku 10 czerwca 2019 r. i wznowienia prac – dodaje.  

Kontrakt, mimo sporych problemów w przeszłości, jest już bliski finału, można się więc spodziewać, że GDDKiA będzie próbowała mobilizować wykonawcę do podjęcia prac.

– Oczekujemy, że droga będzie realizowana – mówi Jan Krynicki. – Zamawiający będzie sprawdzać mobilizację już od godzin rannych w najbliższy poniedziałek i jeżeli prace nie zostaną wznowione, to GDDKiA podejmie bezzwłocznie działania przewidziane w takich sytuacjach w umowie. Dla GDDKiA priorytetem jest realizacja kontraktów z pierwotnie wyłonionym wykonawcą, a jeżeli nie ma takiej możliwości to dokończenia zadania w sposób tak szybki jak to możliwe, aby w jak najszybszym czasie udostępnić trasę kierowcom - mówi Jan Krynicki.
  
Krynicki podkreśla też, że celem jest sprawna realizacja inwestycji drogowych. Niedawno, tym razem przez inwestora, została rozwiązana umowa na budowę A1 - obwodnicy Częstochowy. Wkrótce powinna tam być wybrana firma, która wykona prace zabezpieczające.

Na realizowanym przez Toto odcinku S5 od dawna były problemy z odpowiednią mobilizacją wykonawcy. Od ubiegłego roku inwestor realizował płatności zamienne – z pominięciem generalnego wykonawcy, wypłaty odbywały się bezpośrednio na rzecz podwykonawców, dostawców i usługodawców.

Firma Toto realizuje obecnie na rzecz GDDKiA S61 Łomża - Kolno. Wykonawca złożył też najtańszą ofertę na realizację obejścia Węgierskiej Górki, jednak z dalszego udziału został wykluczony po interwencji w Krajowej Izbie Odwoławczej.     
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony