Partnerzy serwisu:

Firmy budowlane oceniły generalnych wykonawców. W czołówce m.in. Budimex

inf. pras./red. 15.10.2020

Firmy budowlane oceniły generalnych wykonawców. W czołówce m.in. Budimex
fot. mat. pras.
Budimex to jedna z dwóch najlepiej ocenianych przez podwykonawców firm budowlanych w kraju. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez ASM Centrum Badań Analiz i Rynku wśród ponad 300 firm.
Podwykonawcy budowlani ocenili wykonawców generalnych pod czterema względami: firmy, z którą się najlepiej współpracuje i tej, która jest polecana jako najlepszy partner. Firmy oceniały także oferowane warunki finansowe i zapewnianie standardów bezpieczeństwa na budowie.

W trzech pierwszych kryteriach Budimex został wskazany na pierwszym miejscu: jako wykonawca, z którym współpraca układa się najlepiej (tu ex aequo z firmami Skanska i Strabag), najlepszy generalny wykonawca oferujący najkorzystniejsze warunki finansowe i terminowe płatności (za Budimeksem uplasowały się Skanska i Strabag jako drugie i trzecie miejsce w rankingu). Jest także polecany jako najlepszy partner do realizacji wspólnych projektów (na drugim miejscu Skanska, dalej Strabag, Warbud i Erbud). Biorąc pod uwagę wszystkie kryteria współpracy jak bezpieczeństwo czy rekomendacje dla innych partnerów na pierwszym miejscu znalazła się Skanska, na drugim Budimex. W ogólnym zestawieniu na kolejnych miejscach są: Strabag, Erbud i Warbud. W najlepszej ósemce są ponadto firmy: Riser, Unibep oraz Projprzem (miejsca 6-8). 

– Doświadczenie Budimeksu zostało po raz kolejny docenione przez profesjonalistów z branży budowlanej. Współpracujemy z wieloma firmami przy realizacji inwestycji i od lat staramy się, aby współpraca z podwykonawcami przebiegała jak najlepiej. Cieszymy się, że rynek to zauważa i uznaje nas za rzetelnego partnera – mówi Dariusz Blocher, prezes Zarządu, dyrektor generalny Budimeksu.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa interesów podwykonawców oraz ciągłości prac budowlanych, Budimex oferuje możliwość rozłożenia płatności na mniejsze kwoty, które realizuje w terminie. Generalny wykonawca prowadzi też transparentną politykę finansową.

– Współpraca z generalnymi wykonawcami jest szczególnie istotna nie tylko z perspektywy inwestora, ale także podwykonawcy. Sprawdzony generalny wykonawca może bowiem zapewnić najwyższy standard współpracy. Mowa w tym miejscu o kwestiach tak istotnych dla każdej firmy jak bezpieczeństwo finansowe, niskie ryzyko niewypłacalności, stabilność i perspektywy rozwoju długofalowej współpracy czy przewidywalność zachowań biznesowych. Bez wątpienia szczególne znaczenie należy przypisać także wymogom bezpieczeństwa pracy. Generalni wykonawcy, opierając się na wypracowanych w branży standardach, oczekują i zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa wszystkich pracowników, łącznie z personelem podwykonawców – tłumaczy Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

Generalni wykonawcy, którzy prowadzą rozbudowane projekty często muszą mierzyć się z niską marżą. Im większa skala kontraktu, tym większe z reguły problemy z rentownością prowadzących je wykonawców, a więc większa możliwość potencjalnych strat. Co prawda w ostatnim czasie sytuacja gigantów na rynku uległa poprawie. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego ich wskaźnik rentowności wzrósł z poziomu 1,2% w 2018 roku do poziomu 2,4% na początku 2020 roku. W przypadku sektora małych i średnich firm wskaźniki te są znacznie korzystniejsze. Rentowność średnich przedsiębiorstw wzrosła z 5,1% do 7,3%, a małych z 8,8% do 10,6%.

Przykładem dużej firmy, która na początku 2020 roku odnotowała wyższy wskaźnik rentowności zysku brutto w części budowlanej (w porównaniu do II kwartału 2019) był Budimex SA z wynikiem 2,2% na koniec I półrocza. Spółka realizuje kontrakty budowlane z pomocą wielu podwykonawców i dostawców, a jakość tej współpracy potwierdza najnowszy raport sporządzony przez ASM Centrum Badań Analiz i Rynku.

Budimex jest jedną z największych polskich firm budowlanych. Wykonuje prace na ponad 200 kontraktach i współpracuje z około 15 000 podwykonawców i dostawców. Spółka w większości działa z lokalnymi przedsiębiorstwami na obszarach, gdzie realizuje projekty budowlane. Jest to korzystne nie tylko dla przebiegu inwestycji, ale też lokalnego rozwoju.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Budimex
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony