Partnerzy serwisu:

Francja: Pierwsza na świecie solarna droga okazała się klapą

Franciszek Wolski 29.08.2019

Francja: Pierwsza na świecie solarna droga okazała się klapą
fot. Wattway
Po ok. 2,5 roku funkcjonowania solarna droga zlokalizowana na północy Francji jest w bardzo złym stanie. Ponadto, jak informuje „Le Monde”, już od początku swojego działania nie spełniała ona oczekiwań pod kątem produkcji energii elektrycznej. Oznacza to, że pilotażowy projekt okazał się porażką.
Ogromne koszty

W grudniu 2016 roku pisaliśmy o oddaniu do użytku pierwszej na świecie, kosmicznie drogiej, drogi pokrytej panelami słonecznymi (cały tekst można znaleźć tutaj). Trasa ma długość 1 km, a skonstruowanie jej kosztowało 5 mln zł.

Infrastruktura znajduje się w Normandii, w regionie Orne, w małej miejscowości o nazwie Tourouvre-au-Perche.

Niestety już przy jej otwarciu mówiono o słabej wydajności technologii. Infrastruktura miała zasilić oświetlenie uliczne w wiosce, o liczbie mieszkańców równej ok. 3,5 tys. Jak jednak podaje „Le Monde” – nie spełniła ona oczekiwań.

Kompletna klapa

Według podanych informacji w pierwszym roku działania panele wyprodukowały 149,459 kWh energii elektrycznej, czyli 50% tego co przewidywano. W kolejnych latach było jeszcze gorzej. W 2018 roku było to już tylko nieco ponad 78,397 kWh, a od stycznia 2019 roku – 37,900 kWh.

Problemem jest także to, że trasa nie ma odpowiedniej wytrzymałości. Obecnie odcinek o długości ok. 100 metrów jest w tak złym stanie, że jego naprawa jest niemożliwa, konieczna byłaby wymiana fotowoltaicznej nawierzchni. Ponadto, jak podaje „Le Monde”, inne części drogi zostały uszkodzone m.in. przez burze.

Dodatkowo, nawierzchnia z paneli słonecznych generuje tak dużo hałasu, że prędkość przejazdu na tym odcinku musiała zostać ograniczona do 70 km/h.

Fiasko przyszłościowej wizji?

Pomysł wykorzystania nawierzchni dróg do produkowania energii elektrycznej pojawiał się na przestrzeni ostatnich lat w wielu miejscach na świecie. Jeden z projektów został zrealizowany w USA. Tam panele fotowoltaiczne pokryły miejski plac (więcej na ten temat pisaliśmy tutaj).

Celem, o którego ziszczeniu śnili wizjonerzy, jest jednak pokrycie wielokilometrowych autostrad taką nawierzchnia, która pozwoli na zaopatrzenie w energię elektryczną całych miast. I trudno się nie zgodzić, że jest to idea, która mogłaby znacznie pomóc w ratowaniu środowiska naturalnego.

Jednak aby było to możliwe potrzeba jeszcze dużo pracy. Panele słoneczne muszą stać się znacznie wytrzymalsze i odporne na zniszczenia generowane przez warunki atmosferyczne i ruch uliczny.

Dodatkowo, aby taka infrastruktura była wydajna, należy dobrze przeanalizować jej lokalizację. Ogniwa fotowoltaiczne mogą przynieść większą korzyść w miejscach bardziej o większym nasłonecznieniu niż północne regiony Francji.

Oczywiście mimo porażki przy pierwszym takim projekcie nie należy się poddawać. Kolejne realizacje najprawdopodobniej również pochłoną duże pieniądze, ale rozwój technologii oraz bogacenie się o kolejne doświadczenie może doprowadzić do tego, ze solarne drogi staną się powszechne.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony