Partnerzy serwisu:

Francja: Powstaje pierwszy kilometr solarnej drogi

Emilia Derewienko 06.11.2016

Francja: Powstaje pierwszy kilometr solarnej drogi
Na północy Francji, w Orne, rozpoczęto budowę pierwszego kilometra drogi, która będzie się w całości składać z paneli fotowoltaicznych – informuje portal „Gram w Zielone.pl”.
Droga, składająca się ze specjalnie w tym celu opracowanych paneli fotowoltaicznych, ma duże poparcie francuskiej minister energii, Segolene Royal. Droga będzie mieć długość 1km i 2 m szerokości. Całkowita powierzchnia trasy to 2,8 tys. m kw.

Realizacją trasy z paneli fotowoltaicznych zajęła się firma Wattway, należąca do francuskiego koncernu Colas. Kilometrowy odcinek pilotażowy ma zostać ukończony w grudniu tego roku. Trasa będzie podłączona do sieci elektroenergetycznej, do której dostarczy średnio 17,9 MWh energii elektrycznej. Taka ilość ma wystarczyć na zasilenie 5-tysięcznego miasta.

Minister Royal, podczas uroczystego otwarcia nietypowej drogi, stwierdziła, że solarne trasy będą wkrótce elementem francuskiej transformacji energetycznej. Warto wspomnieć, że w sierpniu tego roku otwarta została fabryka paneli fotowoltaicznych, specjalnie pod produkcję kolejnych kilometrów dróg solarnych.

W planach francuskiego rządu jest realizacja tysiąca kilometrów dróg solarnych poprzez modernizację starych tras i pokrycie ich panelami słonecznymi. Produkowana w ten sposób energia pozwoliłaby na pokrycie zapotrzebowania na prąd dla 5 mln obywateli. W praktyce oznacza to wygenerowanie energii elektrycznej dla 8% społeczeństwa francuskiego.

Koszty inwestycji zostałyby pokryte poprzez podniesienie podatków od paliw – zapowiedział już w styczniu dziennik „Le Monde”. Pozwoliłoby to na zwiększenie budżetu programu dróg solarnych o około 200-300 mln euro.

W czym tkwi tajemnica paneli drogowych? Podstawą technologii firmy Colas są ogniwa krzemowe, wytrzymujące największe nawet obciążenia transportu. Solarna droga będzie mogła posłużyć Francuzom od 10 do 20 lat w zależności od natężenia ruchu pojazdów.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony