Partnerzy serwisu:

Fundusze UE dla województw wciąż zagrożone, ale jest nieco lepiej

inf. pras. 04.10.2018

Fundusze UE dla województw wciąż zagrożone, ale jest nieco lepiej
fot. Clarita
Na koniec września potencjalnie zagrożona kwota w programach regionalnych to około 700 milionów złotych – poinformowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Niektóre samorządy "uciekły spod gilotyny" – stwierdził Jerzy Kwieciński.
Zagrożenie, według MIiR, wynika z dwóch źródeł:

zasady n+3, która mówi o tym, ile pieniędzy w danym roku trzeba rozliczyć z Komisją Europejską, tak zwanej rezerwy wykonania, czyli dodatkowych pieniędzy, które dzielone są na podstawie wyników inwestowania funduszy unijnych wg stanu na koniec 2018 roku.

Z tytułu zasady n+3 zagrożonych jest 107,9 mln euro. To pieniądze, które mogą bezpowrotnie przepaść. Zagrożenie dotyczy województw podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego, śląskiego i małopolskiego.

W przypadku rezerwy wykonania jest szansa, że pieniądze pozostaną w danym programie, ale konieczne może okazać się wykorzystanie ich na inne cele, niż pierwotnie zaplanowano. Z tytułu rezerwy zagrożonych jest 590 mln euro.

– Jeśli porównamy dane z końca sierpnia i z końca września, cztery województwa uciekły spod gilotyny n+3. I to jest dobra wiadomość. Nasz budzik zadziałał, ale wciąż zagrożonych jest w sumie 700 mln euro. Będziemy dalej budzić, tak by nie przepadło ani jedno euro –podsumował minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony