Partner serwisu

Fundusze UE rozleniwiły samorządy

Łukasz Malinowski 05.05.2015

Fundusze UE rozleniwiły samorządy
fot. KPRM
Większość dużych inwestycji infrastrukturalnych zrealizowanych w ostatnich latach w Polsce nie byłaby możliwa bez dostępu do środków unijnych. Jednak już za kilka lat pieniędzy z Brukseli nie będzie tak dużo. W jaki sposób będziemy wtedy realizować inwestycje? Czy odpowiedzią może być zaangażowanie funduszy inwestycyjnych i kapitału prywatnego np. w formule PPP? O tych zagadnieniach rozmawiamy z Rafałem Andrzejewskim, dyrektorem z CEE Equity Partners – podmiotem zapewniającym finansowanie ze środków chińskiego CEE Found.
Łukasz Malinowski: Reprezentuje Pan podmiot związany z chińskim funduszem inwestycyjnym. Obecność kapitału z Państwa Środka jest w Polsce ciągle czymś nowym. Jaki rodzaj inwestycji was najbardziej interesuje?

Rafał Andrzejewski, Investment Director w CEE Equity Partners: Nasze zainteresowanie skupia się na czterech głównych obszarach, którymi są: infrastruktura, energetyka, telekomunikacyjna i produkcja specjalistyczna. Jesteśmy jednak ograniczeni maksymalną wielkością wkładu pieniężnego w daną inwestycję, która wynosi od 20 do 70 mln USD. Oczywiście może ono stanowić tylko część wkładu np. 20%, a pozostała kwota może pochodzić z kredytów bankowych, i tak się stało przy naszych inwestycjach w przedsięwzięcia wiatrowe.

Tak czy inaczej nie są to wielkości umożliwiające zaangażowanie w największe projekty np. energetyczne. Infrastrukturę traktujemy więc bardzo szeroko, interesują nas mniejsze elektrociepłownie, spalarnie śmieci, parkingi czy garaże miejskie. Proszę jednak pamiętać, że nie jesteśmy wykonawcą, a instytucją zapewniającą finansowanie, więc nasze zaangażowanie w projekty z zakresu partnerstwa publiczno-prywatnego nie będzie bezpośrednie.

Co udało się do tej pory zrobić w tych czterech obszarach działalności?

Przyglądamy się wielu projektom. Z setki analizowanych wybieramy jednak nie więcej niż jeden, w który chcielibyśmy się zaangażować. W obszarze infrastrukturalnym przyglądaliśmy się bardzo dużej liczbie spalarni, ale o ile sama budowa nie stanowi problemu, o tyle zapewnienie wsadu do spalarni już tak. To dla nas oznacza większe ryzyko. Przyglądaliśmy się też wielu przedsięwzięciom realizowanym przez samorządy czy spółki miejskie, ale one nie za bardzo są zainteresowane współpracą w formule PPP…

Część dalszą wywiadu przeczytasz w Monitorze, a w nim:
  • o projektach, w które angażuje się CEE Equity Partners,
  • o kwestii współpracy z samorządami,
  • o znaczeniu funduszy UE.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony