Partnerzy serwisu:

Furgalski: Planujmy aglomeracyjną, ale budujmy „miejską” obwodnicę

Elżbieta Pałys 31.08.2019

Furgalski: Planujmy aglomeracyjną, ale budujmy „miejską” obwodnicę
fot. GDDKiA
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ujawniła pierwsze pomysły na przebieg aglomeracyjnej obwodnicy Warszawy. Choć jest to ważna inwestycja, trzeba pamiętać, że Warszawa wciąż nie ma jeszcze pełnej obwodnicy miejskiej. To na tym zadaniu, nie tracąc z oczu dalszych panów, należy się skupić w pierwszej kolejności – zwraca uwagę Adrian Furgalski, wiceprezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.
Obwodnica aglomeracyjna ma m.in. zapewnić komunikację z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Odciąży też obejścia Warszawy w ciągu S2 i S8.

Ósemka już dziś jest bardzo obciążona ruchem, a będący w jej ciągu most Grota Roweckiego niemal pęka w szwach – w ubiegłym roku każdego dnia korzystało z tej przeprawy ponad 200 tys. pojazdów, a liczba ta z roku na rok rośnie.

Obwodnica w ciągu drogi ekspresowej S2 jest obecnie w budowie – trzy odcinki między węzłami Puławska l Lubelska powinny być gotowe w drugiej połowie przyszłego roku.

Najmniej zaawansowana jest wschodnia obwodnica Warszawy w ciągu S17.

W budowie jest węzeł Lubelska, gdzie obwodnica wschodnia połączy się z południową oraz odcinek S17 między węzłem Lubelska a Zakrętem. Skrajny odcinek S17 z drugiej strony, tj. między węzłem Drewnica i Ząbki jest na etapie koncepcji programowej, na którą umowę podpisano rok temu.

Najtrudniejszy jest odcinek środkowy: Ząbki – Zakręt, którego przebieg od lat budził i nadal budzi kontrowersje. W czerwcu tego roku podpisana została wprawdzie umowa na opracowanie koncepcji, niemniej GDOŚ w odniesieniu do tego fragmentu biegnącego m.in. przez dzielnicę Wesoła wciąż rozpatruje odwołania od decyzji środowiskowej.

– Najważniejsze na dzisiaj jest pilnowanie dokończenia wschodniej części obwodnicy miejskiej stolicy wiodącej przez Wesołą, żeby bez kolejnych niespodzianek zamknąć jak najszybciej ten ciąg drogowy – mówi Adrian Furgalski. – On musi powstać w pierwszej kolejności, gdyż w 85 proc. ruch na nim ma i mieć charakter miejski i aglomeracyjny – podkreśla.

– Do ruchu tranzytowego, zwłaszcza towarowego, musimy podejść w drugim etapie – dodaje Furgalski. Zaznacza jednak, że w tym przypadku nie ma czekać na wysokość środków europejskich przyznanych na drogi w kolejnej perspektywie, gdyż wszystko na to wskazuje, że będą one mocno zmniejszone. – Powinniśmy nie oglądając się na nie zaplanować inwestycje siłami krajowymi – choć będą to poważne środki, bo ponad 20 mld zł – tak, żeby możliwy termin jej zakończenia przypadał na okolice roku 2030 – mówi wiceprezes ZDG TOR.Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony