Partnerzy serwisu:

Gaz-System: Pierwszy w Polsce przewiert w technologii Direct Pipe

Emilia Derewienko 24.10.2016

Gaz-System: Pierwszy w Polsce przewiert w technologii Direct Pipe
fot. Gaz-System
Gaz-System zakończył realizację pierwszych w Polsce przewiertów w technologii Direct Pipe. Miały one miejsce przy budowie gazociągu Czeszów – Wierzchowice w województwie dolnośląskim. Dotychczas na świecie wykonano tylko 40 tego typu przejść.
Direct Pipe jest najbardziej zaawansowanym rodzajem metody bezwykopowej, stosowanej przy budowie gazociągów, która pozwala na poprowadzenie trasy gazociągu pod ciekami wodnymi, w terenach o trudnej topografii, objętych ochroną przyrodniczą czy charakteryzujących się niekorzystnymi warunkami geologicznymi. To bezpieczne rozwiązanie, zmniejszające do minimum ryzyka związane z przejściem bezwykopowym.

– Wyjątkowość tej metody polega na połączeniu technologii HDD i mikrotunelowania; powoduje to, że ograniczenia, które tkwią w obu tych technologiach, w dużej mierze przestają być czynnikami utrudniającymi budowę gazociągów. Direct Pipe pozwala realizować przejścia bezwykopowe w zakresie dużych średnic i długości. Bardzo istotny jest również fakt, że efekty uzyskujemy za rozsądną cenę, wyższą o około 20% od kosztów przejścia wykonanego tradycyjną technologią HDD – mówi Roland Kośka, kierownik działu przygotowania i monitoringu w pionie inwestycji Gaz-System.

Dzięki zastosowaniu technologii Direct Pipe Gaz-System uzyskał pełną kontrolę nad procesem realizacji przejścia bez ryzyka utracenia odwierconego otworu przed jego orurowaniem, a także większą przewidywalność czasu trwania robót oraz kosztów wykonania przejścia. Zlikwidowane zostały ryzyka zanieczyszczenia wód i cieków płuczką pochodzenia wiertniczego, a przede wszystkim zapewniono bezpieczne dla otoczenia i środowiska prowadzenie robót.

– Technologia Direct Pipe istnieje dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań technicznych takich, jak np. zastosowanie żyrokompasu do sterowania głowicą urabiającą. Nowością tej technologii w odniesieniu do mikrotunelowania jest to, że głowica jest sterowana i umieszczona na końcu rury przewodowej, która przy pomocy Pipe Thruster’a jest wciskana w górotwór w ślad za postępem urabiającej głowicy – dodaje Roland Kośka.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony