Partner serwisu

Gaz-System: Pozytywne podsumowanie roku gazowego

Emilia Derewienko 03.10.2015

Gaz-System: Pozytywne podsumowanie roku gazowego
fot. Gaz-System
Wzrost liczby klientów przesyłowych o 46%, udostępnienie nowych technicznych możliwości dostaw gazu poprzez rewers na gazociągu jamalskim oraz prawie czterokrotne zwiększenie wolumenu przepustowości, przeniesionej w wyniku zmiany sprzedawcy – to najważniejsze elementy bilansu podsumowującego rok gazowy 2014/2015.
Podsumowany rok gazowy rozpoczął się 1 października 2014 roku o godz. 6:00 i zakończył o tej samej porze 1 października 2015 roku. Jak wynika z raportu, przedstawionego przez operatora sieci przesyłowej, w trakcie ostatnich dwunastu miesięcy Gaz-System przetransportował 16,8 mld m3/187 TWh gazu na podstawie 110 umów przesyłowych.

Przez rok zawarto 35 nowych umów przesyłowych, dotyczących Krajowego Systemu Przesyłowego, dzięki czemu liczba firm, współpracujących z Gaz-Systemem zwiększyła się z 75 klientów na koniec roku gazowego 2013/2014 do 110 obecnie. Daje to wzrost o 46%.

Większe zainteresowanie korzyściami wynikającymi z liberalizacji rynku gazu było także widoczne w obszarze przenoszenia przepustowości w ramach procedury zmiany sprzedawcy. W ciągu ostatniego roku gazowego w ten sposób została przeniesiona przepustowość o wartości 204 826 kWh/h, podczas gdy rok wcześniej było to 56 038 kWh/h.

Klienci z branży energetycznej coraz chętniej korzystają z możliwości przyłączenia do sieci przesyłowej. Odzwierciedlają to cztery wynegocjowane umowy, które zostaną zrealizowane zgodnie z tym trybem. W wyniku tych kontraktów Gaz-System wybuduje gazociągi o łącznej długości około 53 km. Deklarowana przez klientów moc umowna wyniesie około 360 tys. m3/h, zaś docelowy pobór roczny paliwa gazowego około 2,5 mld m3/rok. Szacuje się, że nakłady na realizację tych inwestycji wyniosą ok. 340 mln zł.

W ubiegłym roku gazowym rozpatrzono również 33 wnioski o określenie warunków przyłączenia do sieci przesyłowej i tyle też warunków przyłączenia określono. Ostatecznie zostało zawartych 12 umów o przyłączenie. W czasie minionego roku do eksploatacji zostało oddanych 11 obiektów, których realizacja odbywała się na podstawie umów o przyłączenie zawartych w ubiegłych latach.
W wyniku rozbudowy punktu we Włocławku, w styczniu 2015 roku, spółka udostępniła klientom nowe techniczne możliwości dostaw gazu do Polski z kierunku zachodniego z wykorzystaniem mechanizmu wirtualnego rewersu na gazociągu jamalskim. Dzięki temu możliwości importu z Niemiec na zasadach ciągłych wynoszą obecnie 5,5 mld m3, co oznacza roczny wzrost o 3,2 mld m3.


Zapraszamy na III Kongres Infrastruktury Polskiej, który odbędzie się 8 października 2015 roku w Łodzi. W tym roku wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi rola funduszy prywatnych w budownictwie infrastrukturalnym oraz kwestia relacji między członkami procesu inwestycyjnego.

Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.

   
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony