Partner serwisu

Gdańsk. Coraz bliżej nowej ul. Kielnieńskiej

Przemysław Farsewicz 22.07.2022

Gdańsk. Coraz bliżej nowej ul. Kielnieńskiej
fot. Pixabay
Szykuje się transportowa rewolucja w Gdańsku Osowej. Właśnie ogłoszono przetarg na opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego, który będzie pierwszym krokiem ku budowie w przyszłości nowej ul. Kielnieńskiej.
Rozpoczęły się już procedury przetargowe na budowę przyszłości ul. Nowej Kielnieńskiej w Osowej. Ogłoszony przetarg na opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego ma określić założenia techniczne niezbędne do przystąpienia do prac projektowych. Ponadto wskazane będą możliwe koszty dokumentacji projektowej i robót budowlanych oraz wykupów gruntów. Prace nad PFU mają potrwać 52 tygodnie od daty podpisania umowy. Otwarcie ofert planowane jest 25 lipca.


Zakres opracowania dotyczył będzie odcinka od zjazdu z Węzła Chwaszczyno do Zjazdu z Węzła Wysoka i kładką pieszo-rowerową nad drogą S6 oraz Węzłem Integracyjnym/Przesiadkowym "Kukawka". Węzeł przewidziany jest przy nowy przystanku kolejowym wzdłuż linii nr 201. Ponadto uwzględniona zostanie możliwość budowy kładki pieszo-rowerowej nad Obwodnicą.

Budowa Nowej Kielnieńskiej przede wszystkim usprawni ruch samochodowy pomiędzy Obwodnicą Trójmiasta a Obwodnicą Metropolitalną. Zmniejszy się ruch tranzytowy na obecnej ul. Kielnieńskiej, co poprawi bezpieczeństwo ruchu. Zapewnione ma być połączenie pieszo-rowerowe nad Obwodnicą Trójmiasta dzięki budowie kładki. Powstanie również węzeł integracyjny tuż przy nowym przystanku kolejowym Gdańsk Kukawka.

Opracowanie będzie podzielone na co najmniej dwa odcinki funkcjonalne, umożliwiając w przyszłości etapowanie inwestycji. Po opracowaniu PFU i zapewnieniu środków w budżecie miasta, planowana jest realizacja zadania w trybie „zaprojektuj i wybuduj”.

Zanim jednak powstanie nowa ulica Kielnieńska, miasto zamierza zmodernizować obecną ul. Kielnieńską i dodatkowo wybudować tzw. ul. Nowej Koziorożca. Wartość inwestycji to ponad 90 mln złotych. To są łącznie 3 km dróg, z czego pół kilometra to Nowa Koziorożca. Przebudowa, oprócz samego korpusu jezdni, będzie obejmować także chodniki, zieleń, trasy rowerowe, trasę serwisową wzdłuż odcinka ulicy Kielnieńskiej obsługującej całą zabudowę wokół tej ulicy.

Główna arteria zostanie przebudowana na odcinku od ul. Drawskiej do pętli autobusowej przy Obwodnicy Trójmiasta. Wzdłuż ulicy zaprojektowano drogi rowerowe i chodniki, a także drogę serwisową, która będzie służyła jako dojazd do przyległych nieruchomości. Ok. 500-metrowy odcinek „ul. Nowej Koziorożca” przyjmie charakter zielonego bulwaru z ogrodami deszczowymi.

Podpisanie umowy na prace powinno nastąpić na przełomie sierpnia i września. Zaplanowany czas realizacji robót budowlanych to 26 miesięcy. Inwestycja będzie realizowana przy dofinansowaniu z programu - Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Dofinansowanie z Polskiego Ładu do robót budowlanych wynosi 80,7 mln zł, co stanowi 95 proc. kosztów prac.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony