Partnerzy serwisu:

Gdańsk: Dziś otwarcie mostu w Sobieszewie

Redakcja 10.11.2018

Gdańsk: Dziś otwarcie mostu w Sobieszewie
fot. DRMG
Dziś, 10 listopada, ok. godziny 14:30 oficjalnie otwarty zostanie Most 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski w Sobieszewie. Podczas uroczystości zaprezentowane zostanie m.in. otwarcie i zamknięcie przeprawy.
Ruch na nową konstrukcje został przekierowany już wczoraj, 9 listopada. Samochody zostały przekierowane ze starego mostu pontonowego na nowy zwodzony obiekt. Oficjalne przecięcie wstęgi nastąpi jednak dziś ok. godziny 14:30. Uroczystości towarzyszyć będą: pokaz otwierania i zamykania mostu, barwna parada przy dźwiękach orkiestry dętej, a w niebo poszybuje 100 biało-czerwonych balonów.

Obiekt powstał w ciągu trasy wojewódzkiej nr 501. Budowa mostu ruszyła jesienią 2016 roku. Umowę, o wartości 57,1 mln zł, w tej sprawie gdański samorząd zawarł z konsorcjum Metrostav i Vistal Gdynia. Po tym jak Vistal popadł w kłopoty finansowe inwestycję samodzielnie zrealizował Metrostav. Całkowity koszt inwestycji to ponad 59 mln złotych. Budowa została dofinansowana z Ministerstwa Infrastruktury, skąd miasto otrzymało 27,59 mln zł.

W ramach zadania powstał także jednokilometrowy odcinek drogi i budynek służący do obsługi mostu. Przebudowane zostało także skrzyżowanie ulic Nadwiślańskiej – Turystycznej i drogi wojewódzkiej nr 501 oraz ulic Sobieszewskiej, Łąkowej i Piaskowej.

Wybudowany obiekt to most zwodzony o długości 173 metry, łącznie ze skrzydłami to 181,5 m. Przeprawa otwiera się w ciągu 150 sekund. Zamknięta konstrukcja umożliwi przepływanie statków mierzących do 5 m.

Jak informuje Urząd Miasta, most będzie sterowany z wykorzystaniem specjalnego oprogramowania do regulowania mechanizmem. Rozwiązanie jest zabezpieczone na wypadek przerw w dostawie prądu – w takich sytuacjach most będzie uruchamiany dzięki energii agregatu prądotwórczego.

Inwestycja jest ważna zwłaszcza dla mieszkańców pobliskich terenów. Obecnie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 501 funkcjonuje most pontonowy, który łączy Wyspę Sobieszewską z Wiślinką. Teraz mieszkańcy Wyspy zyskają stałą przeprawę łączącą ich z lądem.

View Larger Map
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Obiekty inżynierskie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony