Partnerzy serwisu:

Gdańsk na 15. miejscu wśród europejskich portów kontenerowych

Magdalena Romanowska 24.02.2020

Gdańsk na 15. miejscu wśród europejskich portów kontenerowych
fot. Port Gdańsk
W zestawieniu największych europejskich portów morskich przewożących kontenery, Port Gdańsk znalazł się na 15 pozycji. Ranking został przygotowany przez Theo Nottebooma, profesora ekonomii portów i gospodarki morskiej oraz zarządzania na Szanghajskim Uniwersytecie Morskim. Ostateczne miejsce portu zostanie potwierdzone po przedstawieniu wyników pozostałych uczestników rankingu.
W czwartek (20 lutego) Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej podało informację, że polskie porty w ubiegłym roku były pierwsze pod względem przeładunków kontenerów na Bałtyku. Przewiozły w 2019 roku ponad 3 mln TEU, czyli o 7 proc. więcej niż w roku poprzednim.

Dodatkowo w portalu porteconomics.eu ukazało się zestawienie 15 portów europejskich, które przewiozły najwięcej kontenerów w 2019 roku. Port Gdańsk po raz pierwszy znalazł się w rankingu, zamykając go na 15 pozycji. Wyprzedziło to oczekiwania władz portu, które przy prezentowaniu wyników za 2019 rok mówiły, że port aspiruje do tego, aby wejść do pierwszej dwudziestki portów europejskich.

Autorem zestawienia jest Theo Notteboom, profesor ekonomii portów i gospodarki morskiej oraz zarządzania na Szanghajskim Uniwersytecie Morskim oraz w serwisie porteconomics.eu.

Grafika ilustrująca wyniki zawiera również dane dotyczące wzrostu liczby przeładowanych kontenerów w porównaniu z rokiem 2018 i rokiem przedkryzysowym 2007. W momencie opracowywania wykresu dane dla brytyjskiego portu Felixstowe nie były jeszcze dostępne, natomiast roczne wolumeny dla Genui i Bremerhaven są ekstrapolowane w oparciu o wzrost za pierwsze dziesięć miesięcy 2019 roku.

 
Źródło: porteconomics.eu

Pierwsza piętnastka największych portów Europy zanotowała w ciągu minionego roku wzrost przeładunków kontenerów o 2,8 proc. To o niemal dwa punkty procentowe w porównaniu do wzrostu z roku 2018 (4,7 proc.) i 2017 (4,6 proc.).

Przepustką do wejścia do „Top 15” portów w Europie były dla Portu Gdańsk wzrost przeładunków o 6,4 proc. między rokiem 2018 i 2019. W Gdańsku od stycznia do grudnia ubiegłego roku przeładowano 52,2 mln ton. Przyniosło to zarobek w wysokości 60,2 mln zł netto, przy przychodach ogółem sięgających 257 mln zł.

Port Gdańsk znalazł się w rankingu Nottebooma zaraz za Sankt Petersburgiem. W tym roku do pierwszej piętnastki nie wszedł Southampton w Wielkiej Brytanii. Nie wszystkie porty, które zakwalifikowały się do rankingu mogą pochwalić się wzrostem rok do roku. Bremerhaven (-10,6 proc.), Barcelona (-2,9 proc.) Le Havre (-3,4 proc.) oraz Marsaxlokk (-17,8 proc.) zanotowały w 2019 roku spadki.

Przypominamy, że największy udział w przeładunkach portu w Gdańsku mają paliwa płynne, drobnica oraz węgiel.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony