Partner serwisu

Gdańsk. Obrotowa kładka na Motławie oddana dopiero w wakacje

mr 20.04.2020

Gdańsk. Obrotowa kładka na Motławie oddana dopiero w wakacje
fot. UM Gdańsk
Zgodnie z pierwotnymi planami obrotowa kładka łącząca Wyspę Spichrzów na wysokości ul. Św. Ducha miała zostać oddana do użytku na początku maja. W związku z utrudnieniami wynikającymi z koronawirusa, termin ten wydłużył się do wakacji. Chodzi głównie o konieczność przeprowadzenia procedur odbiorowych.
Prace na obrotowej kładce dobiegają już końca. Jak deklaruje wykonawca, jeszcze w kwietniu powinien być złożony wniosek o pozwolenie na użytkowanie.

− Liczyliśmy na to, że już w pierwszych dniach majowych mieszkańcy i turyści przejdą nową kładką. Dzisiaj ma to jednak zupełnie inny wymiar – mówi, cytowany w komunikacie, Jan Kurbiel, członek zarządu spółki Granaria, która wybudowała kładkę w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego zawartego z Miastem Gdańsk. − Jeżeli procedura odbiorowa przebiegnie prawidłowo, obiekt będziemy chcieli przekazać Miastu w maju lub czerwcu. Wówczas nastąpi jego eksploatacja.

Prace wydłużyły się ze względu na przeszkody w systemie zaopatrzenia w podzespoły elektroniczne oraz w robotach związanych z kamieniarstwem. Według zapewnień osób odpowiedzialnych za budowę, prace wytrwale zmierzają jednak do celu.

Kładka, która połączy Długie Pobrzeże na wysokości ul. Św. Ducha z Wyspą Spichrzów, ma 57 metrów długości i 4,5 metra szerokości. Jest to obiekt obrotowy. Fundament kładki, o wadze co najmniej 100 ton, przypomina wynurzającą się łódź podwodną. To na nim będzie obracać się pomost. Wynurzający się element ma pełnić przede wszystkim funkcję ochronną na wypadek uderzenia przepływającego statku.

Będzie obracana na każde żądanie kapitanatu gdańskiego portu jachtowego. Sygnał zostanie wysłany do pracownika obsługi, który będzie otwierał mostek za pomocą pilota. Przejście nad wodą nie ograniczy żeglugi na Motławie. Szerokość kanału żeglugowego, według ustaleń Urzędu Morskiego, wynosi niecałe 26 metrów i ten parametr zostanie zachowany po realizacji inwestycji.

Koszt budowy przeprawy to około 10 mln złotych. Inwestycja jest realizowana etapami i zakończy się w 2023 roku.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Obiekty inżynierskie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony