Partnerzy serwisu:

GDDKiA: Astaldi nadal realizuje inwestycje drogowe

Redakcja 04.10.2018

GDDKiA: Astaldi nadal realizuje inwestycje drogowe
fot. GDDKiA
Wartość kontraktów realizowanych przez Astaldi na rzecz GDDKiA wynosi 4 mld zł. Z tego prace, które pozostają do wykonania są warte 2,3 mld zł. Inwestor poinformował, że włoski wykonawca, który porzucił dwa kontrakty kolejowe, kontynuuje kontrakty drogowe.
W sumie Astaldi realizuje na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad sześć kontraktów, z czego cztery są w fazie końcowej i odbywa się na nich ruch. Jak informuje GDDKiA, przedstawiciele wykonawcy deklarują kontynuację prac.

Jak podano w komunikacie, GDDKiA prowadzi stały monitoring postępu prac oraz płatności na rzecz podwykonawców. Podejmuje działania mające na celu zabezpieczenie interesów zarówno podwykonawców, jak i Skarbu Państwa.

W umowach podpisanych z włoską firmą, a także z pozostałymi wykonawcami realizującymi inwestycje na zlecenie GDDKiA, zawarte są mechanizmy zabezpieczające podwykonawców.

– Jeden z nich mówi, iż wykonawcy zobowiązani są do każdego rozliczenia dołączyć dowody zapłaty wynagrodzenia podwykonawcom i dalszym podwykonawcom biorącym udział w realizacji odebranych robót budowlanych. Brak tych dowodów wstrzymuje wykonawcy wypłatę należnego wynagrodzenia za odebrane roboty w wysokości odpowiadającej nieprzedstawionym dowodom zapłaty na rzecz podwykonawców lub dalszych podwykonawców – podaje GDDKiA. W takiej sytuacji wzywany jest do uregulowania należności. W przypadku niewypełnienia tego zobowiązania kwota należna podwykonawcy, po analizie dokumentacji, jest wypłacana bezpośrednio na rzecz podwykonawcy. Ta sama kwota zostaje potrącona z wynagrodzenia wykonawcy generalnego.

GDDKiA przyznaje, że do takich sytuacji, gdzie uruchomiona została wyplata bezpośrednio dla podwykonawców, dochodziło na kontraktach realizowanych przez Astaldi, gdzie uruchomiliśmy bezpośrednią płatność podwykonawcom. – W wyniku podjętych działań ilość podmiotów zgłaszających się w ramach solidarnej odpowiedzialności, którym należne są wymagalne płatności, ulega zmniejszeniu. Astaldi kontynuuje pracę na kontraktach – podaje GDDKiA.

Obecnie Astaldi jest wykonawcą dla 6 kontraktów drogowych, z których największe to: S2 południowa obwodnica Warszawy, odc. od w. Puławska do w. Przyczółkowa oraz S7 Lubień – Rabka-Zdrój, odc. Naprawa – Skomielna Biała (odcinek z tunelem). Oba znajdują się w budowie. Poza tym jest wykonawcą S5 Poznań – Wrocław, odc. Korzeńsko – Wrocław (droga oddana do ruchu) oraz S8 obwodnica Marek, odc. od. w. Kobyłka do obw. Radzymina (droga jest oddana do ruchu, trwa jeszcze remont starego przebiegu przez Marki), S8 Wyszków – Białystok, odc. Wiśniewo – Mężenin (oddana do ruchu). Prowadzi także prace na S8 Wyszków – Białystok, odc. Mężenin – Jeżewo (oddana do ruchu, do wykonania prace dodatkowe).
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony