Partner serwisu

GDDKiA konsultuje drogę do elektrowni jądrowej

Elżbieta Pałys 03.11.2022

GDDKiA konsultuje drogę do elektrowni jądrowej
fot. Google maps
Mieszkańcy środkowej części Pomorza mogą zapoznać się z propozycjami dotyczącymi przebiegu drogi, która poprowadzi ruch od drogi ekspresowej S6 do elektrowni jądrowej Lubiatowo –Kopalino. Projektanci zaprezentują dwa warianty i wysłuchają uwag mieszkańców.
Nowa droga ma być realizowana w podziale na dwa zadania: pierwsze obejmuje odcinek od Lubiatowa do drogi wojewódzkiej nr 213, drugi od DW-213 do drogi ekspresowej S6. Pierwszy fragment ma mieć ok. 10 km, drugi ok. 20 km długości.

GDDKiA zleciła już opracowanie koncepcji programowej z wariantowaniem przebiegu trasy oraz opracowaniem materiałów do decyzji środowiskowej. Drogę projektuje Transprojekt Gdański a prace ruszyły w sierpniu.
Koncepcja programowa dla pierwszego z odcinków ma powstać w ciągu 14, a dla drugiego w ciągu 16 miesięcy. Potem będą 4 miesiące na weryfikacje, poprawki i wybór przez inwestora optymalnego wariantu trasy. Kolejny rok zajmą procedury związane z wydawaniem decyzji środowiskowej.

Wiadomo, że droga ma się zaczynać w miejscu gdzie planowana jest elektrownia jądrowa Lubiatowo-Kopalino, a kończyć na węźle Łęczyce, gdzie nastąpi włączenie do drogi ekspresowej S6.

Na tym etapie inwestor chce skonsultować z mieszkańcami gmin Choczewo i Łęczyce jedynie warianty przebiegu osi drogi i omówić związane z nimi uwarunkowania. – Skrzyżowania oraz drogi dojazdowe do przyległych nieruchomości będą zaprojektowane na dalszym etapie i zaprezentowane mieszkańcom obu gmin w drugiej turze spotkań informacyjnych, które zostaną zorganizowane w 2023 r. – podkreśla GDDKiA.
Spotkania zaplanowano na 7 listopada (Choczewo) oraz 8 listopada (Łęczyce).

Droga do elektrowni jądrowej według szacunków może kosztować 1,2 mld zł. Ma być projektowana jako droga jednojezdniowa klasy GP z dostosowaniem do ruchu pojazdów ciężkich o nacisku 115 kN/oś.
Według uchwały przyjętej przez rząd 2 listopada br. w północnej Polsce powstać ma elektrownia jądrowa o mocy elektrycznej do 3750 MWe. Będzie budowana w oparciu o amerykańską technologię reaktorów AP1000. Pierwszy blok ma być gotowy do 2033 r.

Rząd już teraz deklaruje rozpoczęcie starań zmierzających do budowy drugiej elektrowni jądrowej, opartej na technologii koreańskiej. Ta miałaby być zlokalizowana w Wielkopolsce w Pątnowie (dzielnica Konina).
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony