Partner serwisu

GDDKiA: Koronawirus nie zatrzymuje budowy dróg. Wszystko zgodnie z planem

ep. 21.10.2020

GDDKiA: Koronawirus nie zatrzymuje budowy dróg. Wszystko zgodnie z planem
fot. pixabay.com/pl/bru-no
– Nie zamrażamy inwestycji i naszych planów – mówi Tomasz Żuchowski, pełniący obowiązki Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. – Koronawirus nie zatrzymał budowy dróg i liczę, że przy zachowaniu odpowiedniej staranności i ostrożności nadal tak pozostanie – dodaje.
Jak mówi szef Drogowej Dyrekcji, zachowanie ciągłości w realizacji inwestycji oraz ogłaszanie nowych przetargów i podpisywanie kolejnych umów są niezbędne dla utrzymania stabilności na rynku budowlanym. To z kolei ma kluczowe znaczenie dla gospodarki.

– Nie zamrażamy inwestycji i naszych planów. Firmy realizujące nasze zlecenia budują swoją stabilność ekonomiczną i kadrową. To nie tylko firmy budowlane. Nasze inwestycje to całe ciągi dostaw, tysiące miejsc pracy i setki podwykonawców, dostawców i usługodawców – stwierdza Tomasz Żuchowski wyrażając jednocześnie nadzieję, że ciągłość realizacji inwestycji zostanie zachowana.

– Nie zwalniamy i nie redukujemy naszych planów. Wręcz przeciwnie, jesteśmy gotowi na więcej w wyjątkowej sytuacji gospodarczej – deklaruje.

GDDKiA przypomina, że w marcu 2020 roku wykonawcom oraz inżynierom kontraktów zostały przekazane wytyczne dotyczące zasad bezpieczeństwa w okresie pandemii. Zmieniła się także forma komunikacji – z inżynierami i dyrektorami kontraktów oraz przedstawicielami wykonawców inwestor kontaktuje się wykorzystując wideokonferencje i inne środki zdalnej komunikacji.

– Zalecając kontakt zdalny i korespondencję elektroniczną, dopuszczamy odstępstwa od zapisów kontraktowych w tym zakresie. Dotyczy to również zlecania czy odbioru badań laboratoryjnych, przekazywania placu budowy, czy też w przypadku planowanych inwestycji obrad komisji i zespołów oceny przedsięwzięć inwestycyjnych (KOPI, ZOPI) – informuje GDDKiA.

Dotychczasowe tradycyjne spotkania informacyjne dotyczące przygotowywanych inwestycji odbywają się elektronicznie, a dokumentacja inwestycji i formularze są udostępniane przez stronę internetową projektu i portale społecznościowe.

W sposób elektroniczny prowadzona jest też korespondencja, także kontraktowa. Wyjątkiem jest korespondencja, dla której przepisy prawa lub zapisy umowne przewidują określoną formę pisemną (np. akt notarialny).

Inwestor podkreśla, że bez zwłoki dokonuje akceptacji dokumentów, zajmuje stanowisko w sprawach kontraktowych czy podejmuje decyzje w sprawach płatności.

– Zależy nam na sprawnej kontynuacji kontraktów drogowych i rozliczaniu płatności z wykonawcami, co w tym szczególnym okresie jest szansą dla branży i całej gospodarki. Stosujemy elastyczność w ramach obowiązujących przepisów i zapisów kontraktowych, dostosowując się do obecnej sytuacji i uwarunkowań – zapewnia GDDKiA.

W czasie pandemii, wydatki inwestycyjne GDDKiA są nawet większe niż w tym samym czasie przed pandemią. Rekordowymi miesiącami były sierpień i wrzesień – wtedy GDDKiA wypłaciła firmom budowlanym o około 80 proc. więcej niż w tym samym okresie 2019 roku.

Marzec i kwiecień były lepsze o blisko 70 proc. – W sumie od stycznia do września wypłaciliśmy wykonawcom blisko 10 mld zł, czyli o ok. 3,5 mld więcej niż w tym samym okresie w 2019 roku – informuje GDDKiA.
W 2020 roku ogłoszono przetargi dla 24 odcinków o łącznej długości 310,2 km i szacunkowej wartości ok. 9,8 mld zł. W tym znalazło się 18 zadań z rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych o łącznej długości 268,9 km i szacunkowej wartości ok. 8,7 mld zł oraz 6 obwodnic z rządowego Programu budowy 100 obwodnic o łącznej długości 41,3 km i szacunkowej wartości ok. 1,1 mld zł.

Do końca roku zaplanowane jest jeszcze ogłoszenie przetargów dla 22 odcinków o łącznej długości 260,7 km i szacunkowej wartości ok. 9,9 mld zł. W tym mieści się 15 zadań z PBDK o łącznej długości 192,7 km i szacunkowej wartości ok. 8,2 mld zł oraz 7 obwodnic z PB100 o łącznej długości 68 km i szacunkowej wartości ok. 1,7 mld zł.

W 2020 roku podpisanych zostało 27 umów o łącznej długości 368,6 km i szacunkowej wartości 16 mld zł. Do końca roku jest jeszcze w planie podpisanie 7 kontraktów na zadania o łącznej długości 107,2 km i wartości blisko 4 mld zł – odcinek autostrady A2, drogi ekspresowej S1, dwa odcinki S7 oraz cztery S19.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport