Partnerzy serwisu:

GDDKiA: Koszty budowy kilometra autostrady i ekspresówki są porównywalne

ep 26.05.2020

GDDKiA: Koszty budowy kilometra autostrady i ekspresówki są porównywalne
fot. GDDKiA
Porównywanie ceny budowy kilometra jednej drogi z kosztem odcinka o takiej samej długości innej trasy nie ma sensu – istotne różnice w kwotach będzie tu powodować liczba obiektów inżynierskich czy nawet warunki geologiczne. GDDKiA wyliczyła jaka jest średnia cena kilometra drogi szybkiego ruchu biorąc pod uwagę realizowane obecnie kontrakty. Wynika z nich, że koszt budowy drogi ekspresowej jest porównywalny z kosztem jaki dotyczy autostrady.
Według danych inwestora, przeciętny koszt budowy 1 km autostrady wynosi obecnie od 36,4 do 50,6 mln zł. Rozbieżności – jak wyjaśniono – wynikają z okresu podpisywania umowy oraz zakresu prac do wykonania na danym odcinku. Najtańsza jest A2 od węzła Lubelska do obwodnicy Mińska Mazowieckiego. To trasa powstająca w nowym śladzie.

Przebudowywana do parametrów trzypasowej autostrady droga krajowa nr 1 kosztuje średnio ok. 38 mln zł za kilometr, choć koszt ten jest zupełnie inny dla odcinka od węzła Radomsko do granicy województw łódzkiego i śląskiego, gdzie mamy do czynienia z dużą liczbą obiektów inżynierskich. Tak 1 kilometr kosztuje ok. 51,5 mln zł.

Jak policzono, o milion zł tańsza jest A2 pomiędzy Mińskiem Mazowieckim i Siedlcami, natomiast przebudowa poniemieckiej jezdni DK-18, która ma się stać autostradą, to średnio koszt 12,5 mln zł. W tym przypadku w grę wchodzi jedna jezdnia – druga wykonana została w 2006 roku.

W przypadku dróg ekspresowych średni koszt to ok. 41 mln zł za kilometr, ale – jak wskazuje GDDKiA – ta uśredniona wartość jest zawyżona przez odcinki z tunelami, mostami i estakadami lub rozbudowywane węzły, jak w przypadku Południowej Obwodnicy Warszawy w ciągu S2 to prawie 282 mln zł za odcinek „tunelowy” na Ursynowie lub 123 mln zł za kilometr w przypadku odcinka z mostem przez Wisłę.

Droga jest także S1 na odcinku obejścia Węgierskiej Górki, gdzie zaplanowano tunele (ok. 160 mln zł) podobnie wysoki jest koszt budowy S3 Bolków – Kamienna Góra, również z tunelami (ok. 102 mln zł za 1 km), czy S52 Modlnica – Kraków Mistrzejowice (ok. 119 mln zł/1 km).

Kilometr ekspresówki w obrębie węzła Lubelska to 127 mln zł za 1 km.

– Gdyby nie te kosztowne odcinki, to średni koszt budowy 1 km drogi ekspresowej wyniósłby ok. 35 mln zł – stwierdza GDDKiA. Oznaczałoby, że koszt budowy drogi ekspresowej jest porównywalny z odpowiednim kosztem dla autostrady.

Średnie ceny budowy autostrady i drogi ekspresowej są porównywalne. – Na brak zdecydowanych różnić wpływ większa liczba generujących koszty węzłów, które na drogach ekspresowych mogą być lokowane częściej niż na autostradach – tłumaczy GDDKiA.

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony