Partnerzy serwisu:

GDDKiA ma już 50 umów o dofinansowanie z UE. Kolej też nadrabia

Elżbieta Pałys 26.03.2019

GDDKiA ma już 50 umów o dofinansowanie z UE. Kolej też nadrabia
fot. GDDKiA
Podpisana we wtorek umowa o dofinansowanie budowy obwodnicy Bolkowa w ciągu dróg krajowych nr 3 i nr 5 jest 50., którą w tej perspektywie finansowej zawarła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Ostatnia z podpisanych umów opiewa na kwotę ok. 67 mln zł. To nie tak duża kwota, biorąc pod uwagę inwestycje na drogach krajowych, ale istotna, jeśli spojrzeć na nią jako element całości. – Tą umową konsumujemy trzydziesty miliard otrzymanego z Unii dofinansowania budowy nowoczesnych dróg krajowych – powiedział Jacek Gryga, zastępca generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad. – To jednocześnie „jubileuszowa”, pięćdziesiąta umowa o dotacje zawarta przez GDDKiA – dodał.

W sumie zawarte przez drogową dyrekcję umowy obejmują projekty drogowe warte 62 mld zł, z czego dofinansowanie unijne stanowi 30 mld zł. – Jesteśmy wielkim placem budowy. Realizowany obecnie Program Budowy Dróg Krajowych jest wart 135 mld zł – mówił Jacek Gryga. Podkreślił jednocześnie znaczenie pozyskanych środków unijnych. – Gdyby nie środki unijne, program drogowy musiałby być o połowę mniejszy – stwierdził.

50. podpisana umowa o dofinansowanie jest elementem większej układanki także w wymiarze rzeczowym. Dotyczy obwodnicy Bolkowa o długości ok. 6 km. Droga poprawi komunikacje w rejonie, w którym realizowane są także inne inwestycje. – Obwodnicą Bolkowa będziemy jeździć w przyszłe wakacje – mówił Jacek Gryga. – Niespełna rok temu doprowadziliśmy do Bolkowa drogę ekspresową S3. Mamy już umowy na S3 od Bolkowa do Lubawki, do granicy z Czechami – informował wiceszef GDDKiA. Jedna część ekspresowej trójki od Bolkowa w kierunku granicy ma by gotowa w 2021 oku, druga – z tunelem – w 2023.

Dzięki wszystkim umowom podpisanym we wtorek – drogowej i kolejowym – na rynek trafi kwota 1,771 mld zł – podkreślał minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

– Te projekty są bardzo ważne w tym roku – mówił minister inwestycji i rozwoju. – Idzie do nas spowolnienie gospodarcze. Tego typu przedsięwzięcia infrastrukturalne, które są inicjowane przez państwo, stanowią bufor mitygujący spowolnienie w Unii europejskiej – stwierdził Jerzy Kwieciński.

Dodał, że szczególnie cieszy go to, co dzieje się kolei. Dzięki podpisanym we wtorek umowom, zakontraktowanie w sektorze kolejowym osiągnie prawie 83 proc. Przy tym w całym Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko wynosi ono 77 proc., a biorąc pod uwagę całą obecną perspektywę finansową nieco ponad 70 proc.

– Branża kolejowa podołała wyzwaniu i jej wyniki są lepsze niż średnia dla całego kraju i średnia dla całego programu infrastruktura i Środowisko – pochwalił Kwieciński.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony