Partnerzy serwisu:

GDDKiA: Na rynku mamy powtórkę trudności, ale „do trzech razy sztuka nie będzie”

Elżbieta Pałys 12.06.2019

GDDKiA: Na rynku mamy powtórkę trudności, ale „do trzech razy sztuka nie będzie”
fot. Łukasz Patera
Sytuacja na rynku jest trudna – stwierdził Tomasz Żuchowski, Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad podczas debaty otwierającej Kongres Infrastruktury Polskiej w Warszawie. Zapewnił, że choć sytuacja jest powtórką z tego co już było kilka lat temu, „do trzech razy sztuka” nie wystąpi.
Szef GDDKiA przyznał, że można było odnieść wrażenie, że z problemów nie wyciągano wniosków. – Dziś jest rynek pracownika i firm wykonawczych, to nam musi najbardziej zależeć – powiedział. Przyznał, że zerwane w ostatnim okresie kontrakty drogowe to dla GDDKiA były trudne decyzje, ale konieczne. – Te kontrakty były na „OIOM-ie”, ale nie rodziły żadnych możliwości na kontynuację współpracy – mówił szef drogowej dyrekcji.

„Straciliśmy dwa sezony”

To, że niektóre kontrakty nie szły dobrze, było widać od dawna. Dziś przedstawiciel inwestora przyznał, że w niektórych przypadkach brakowało odważnych decyzji. – Można było to zrobić (rozwiązać umowę – dop. red.) rok temu. Nie stracilibyśmy dwóch sezonów budowlanych – powiedział.

Odniósł się także do wyboru następców wyrzuconych z budowy wykonawców. Tu, trochę utrudniają sytuację przepisy, przede wszystkim sztywne zapisy Prawa zamówień publicznych. GDDKiA planuje wkrótce ogłosić przetargi na S3, S7, czy S5. W przypadku A1 wykonawca jest wybierany w trybie negocjacji bez ogłoszenia. – Wolałbym z art. 67 (prawa zamówień publicznych – dop. red.) powierzyć to od razu podwykonawcy, ale nie mogę – mówił podczas KIP Tomasz Żuchowski.

Zadeklarował dalsze rozmowy z branżą w celu rozwiązania problemów tych firm, które „chcą pracować, ale przerastają ich rosnące koszty”.

Na kolei podobnie, ale lepiej

– Jesteśmy w podobnej, ale nieco lepszej sytuacji – odniósł się do sytuacji Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK. Przypomniał, że problem zejścia z budowy wystąpił na kolei wcześniej niż na drogach (chodzi o linię nr 7 realizowaną przez Astaldi), ale do tej pory był to jedyny taki przypadek. W tym przypadku nowi wykonawcy są już na placu budowy, ale jak przyznał prezes, procedury były w tym przypadku nieco luźniejsze.

– Problemy generuje brak decyzji – stwierdziła odnosząc się do sytuacji na rynku Małgorzata Zielińska, wiceminister inwestycji i rozwoju. Przyznała, że rozwiązanie problemów na rynku wykonawczym jest bardzo istotne, także z punktu widzenia środków europejskich. Zapewniła, że źródło funduszy na infrastrukturę po zakończeniu obecnej perspektywy nie wyschnie. Skoro więc płynność inwestycji będzie zachowana, a może być tak, że rynek będzie jeszcze większy, tym ważniejsze jest rozwiązanie obecnych problemów, by nie przenosić ich konsekwencji na następne lata.

Odniosła się też do problemu kontraktów z lat 2015–2016. Jak powiedziała, trzeba negocjować, podpisywać aneksy, bo potencjalne późniejsze roszczenia będą miały znacznie większe skutki finansowe dla budżetu państwa.

Kontrakty „muszą żyć”

– Trzeba skończyć z myśleniem, że raz zawarty kontrakt nie może być zmieniony – w tym samym duchu wypowiedziała się Anna Flaga – Martynek z kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr. Jej zdaniem „kontrakt powinien żyć razem z inwestycją.

Uczestniczący w debacie otwarcia przedstawiciel wykonawcy – firmy Soletanche Polska – podkreślił, że najważniejsze jest sprawiedliwe rozłożenie ryzyk. W przypadku firmy gotechnicznej, jak reprezentowana przez Piotra Szturmowaskiego, to tym bardziej ważne, że największe ryzyka są pod ziemią, zatem są trudniejsze do przewidzenia.

Marek Cywiński z Kapsch stwierdził z kolei, że jako pewna niekonsekwencję państwa odbiera to, że w pewnych kwestiach – jak na rynku wykonawstwa drogowego oddajemy sprawy całkowicie w ręce prywatnych wykonawców, tak w innych – jak pobór opłat – z niezrozumiałych powodów przekazuje się podmiotowi prywatnemu.

Patrząc na wyzwania, Adrian Furgalski, prezes ZDG TOR przypomniał, że może narastać problem braku rąk do pracy. Obecnie w budowlance brakuje 100-150 tys. osób, a od stycznia swój rynek szerzej otworzą Niemcy. Tej sprawy, jego zdaniem, nie można bagatelizować.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony