Partnerzy serwisu:

GDDKiA nie odpuszcza tematu certyfikacji wykonawców

Elżbieta Pałys 22.09.2020

GDDKiA nie odpuszcza tematu certyfikacji wykonawców
fot. pixabay.com/pl/Tama66
Szukamy sojuszników dla wprowadzenia certyfikacji rzetelnych wykonawców – mówi Tomasz Żuchowski, Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad. Podkreśla, że liczy na wypracowanie rozwiązania, które uwzględni wcześniejsze doświadczenia i pozwoli realizować największe inwestycje drogowe bez powtarzania błędów z przeszłości.
Sam temat certyfikacji, jako narzędzia promowania rzetelnych wykonawców pojawił się w dyskusji publicznej już wcześniej. Wdrożenie takiego narzędzia od dawna postulowali także sami wykonawcy. – Chcemy ten temat step by step rozminowywać – mówił podczas spotkania z wykonawcami Tomasz Żuchowski.

Obecnie, jak powiedział, GDDKiA szuka sojuszników dla tego pomysłu – tak wśród wykonawców, jak i wśród władz różnych szczebli. – Myślę, że tych sojuszników znajdziemy – stwierdził dodając, że w efekcie liczy na wypracowanie rozwiązania, które pozwoli program największych inwestycji realizować bez powielania błędów z przeszłości.

Certyfikat ma docelowo być wykorzystywany przy dopuszczaniu firmy do udziału w przetargu publicznym, jak i na bieżąco potwierdzać kondycję firmy.

Ma to być narzędzie do analizy kondycji firmy. – Żebyśmy wiedzieli skąd jest nasz partner, czym dysponuje, jakie ma zalety i jakie wady – tłumaczył Tomasz Żuchowski. Ma też uprościć procedury. Firmy, które będą miały certyfikat potwierdzający ich rzetelność, nie musiałyby startując w przetargach każdorazowo uwiarygadniać się przedstawiając liczne dokumenty.

Idąc dalej, certyfikat miałby zastępować niektóre dokumenty przetargowe. Musiałby jednak być dostosowany do specyfiki branży. Szef GDDKiA poinformował, że jest już po rozmowach z ministrem infrastruktury, ministrem rozwoju czy wiceprzewodniczącym sejmowej komisji infrastruktury.

 – Jesteśmy w dobrym miejscu – stwierdził. – Jeśli dalsze działania pozwolą i będzie otwartość, to w najbliższym czasie – mówię o perspektywie pół roku – będziemy w stanie wypracować narzędzie szyte na miarę inwestycji infrastrukturalnych – powiedział szef drogowej dyrekcji.

Certyfikat wykonawcy mogliby otrzymać za rzetelnie wykonaną pracę. Tomasz Żuchowski odniósł się do przykładu, w którym mimo rozbieżnych zdań inwestora i wykonawcy, inwestycja jest kontynuowana, a spory rozwiązywane są bez szkody dla realizowanych zadań. – Tam gdzie to możliwe rozpatrujemy ugodowo, tam gdzie jesteśmy po przeciwnej stronie zostawiamy do rozstrzygnięcia sądowi, ale zrobiliśmy robotę, nie zostawiamy rozgrzebanej inwestycji. Wiem, że na firmie mogę polegać – tłumaczy szef GDDKiA. – Za taką robotę jest certyfikat.

Solidna firma otrzymywałaby dodatkowe punkty podczas oceny oferty. Sam system certyfikacji służyłby także jako narzędzie do bieżącego monitorowania rzetelności wykonawcy. Narzędzie, które ma premiować solidnych, służyłoby jednocześnie do zamykania rynku zamówień publicznych przed tymi, którzy nie przestrzegają ustalonych reguł.

To ma być swoista „żółta kartka” dla niektórych. Certyfikacja może być także wskazówką dla podwykonawców, potwierdzającą, że mamy do czynienia z firmą, która dobrze poprowadzi kontrakt i będzie uczciwa wobec swoich kontrahentów.

– Zależy nam, by to był obiektywny mechanizm. Nie chcemy być tutaj stroną sprawczą. Ma to być rzetelne i profesjonalne narzędzie – stwierdził szef GDDKiA.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony