Partner serwisu

Kruszwica bliżej obwodnicy, Lipno w kolejce

Rafał Dybiński 08.12.2020

Kruszwica bliżej obwodnicy, Lipno w kolejce
fot. ino.online
GDDKiA ogłosiła przetarg na dokumentację projektową dla obwodnicy Kruszwicy - poinformowano w oficjalnym komunikacie. To już piąta, z sześciu obwodnic, jakie mają powstać w woj. kujawsko-pomorskim w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic.
GDDKiA ogłosiła w listopadzie postępowania dla obwodnic Brześcia Kujawskiego na DK62, Kowalewa Pomorskiego na DK15, Nowej Wsi Wielkiej na DK25 i Strzelna na DK15 i DK25. Dziś do tego grona dołączyła obwodnica Kruszwicy (DK62), a za kilka dni Lipna (DK67). Tym samym wkrótce wszystkie będą na etapie przetargu na dokumentację.

- Dotrzymujemy słowa i uruchamiamy przetarg na opracowanie dokumentacji niezbędnej do budowy obwodnic Kruszwicy i Lipna w woj. kujawsko-pomorskim. Obie inwestycje są przewidziane w programie budowy 100 obwodnic i wyprowadzą ruch tranzytowy z omijanych miast, co poprawi poziom ich bezpieczeństwa - powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

- W nieco ponad miesiąc ogłosimy przetargi na wszystkie zadania przewidziane w woj. kujawsko-pomorskim w ramach Programu budowy 100 obwodnic. Konsekwentnie realizujemy nasze działania. W przyszłym roku, po podpisaniu umów z wykonawcami, rozpocznie się opracowywanie dokumentacji projektowej, która w efekcie pozwoli przejść do prac budowlanych. Finałem tego będzie większy komfort życia mieszkańców oraz poprawa bezpieczeństwa na drogach - powiedział Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Przygotowania do budowy kolejnych dwóch obwodnic

Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) to pierwszy etap dla obwodnicy Kruszwicy w ciągu DK62 oraz Lipna na DK67. Tak samo jak dla pozostałych czterech obwodnic, na które przetargi ogłoszono w listopadzie. STEŚ-R pozwoli na wskazanie wariantu lokalizacji trasy w terenie oraz stanowi podstawę do dalszych prac projektowych z uzyskaniem stosownych zezwoleń i decyzji środowiskowej. Możliwe warianty przebiegu trasy będą analizowane pod względem technicznym, ekonomicznym i środowiskowym, w tym również pod względem społecznym. Najkorzystniejszy z nich wskazany zostanie jako rekomendowany we wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Dołączenie do standardowego STEŚ elementów koncepcji programowej pozwala zaoszczędzić czas i szybciej przystąpić do następnych etapów w celu budowy drogi. W STEŚ-R złożenie wniosku do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) jest zwieńczeniem I etapu prac. II etap toczy się równolegle z uzyskiwaniem decyzji i polega m.in. na doprecyzowaniu zakresu rzeczowego i finansowego, określeniu szczegółowych prac i poszczególnych obiektów na drodze, określeniu wytycznych dla projektu budowlanego oraz sporządzeniu analizy wielokryteriowej dla wyboru najkorzystniejszych wariantów technicznych do dalszej realizacji.  

Obwodnica Kruszwicy

Celem inwestycji jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście na DK62. Jest to ruch prowadzący ze strony autostrady A1 i Włocławka. Droga ta jest istotna dla układu komunikacyjnego województwa kujawsko-pomorskiego, rozprowadzając ruch na osi wschód-zachód pomiędzy autostradą A1 i Włocławkiem a korytarzami dróg krajowych nr 15 i 25. Inwestycja pozwoli na uspokojenie ruchu w centrum miasta. Dzięki wyeliminowaniu transportu ciężkiego Rynek zacznie spełniać swoją rolę społeczną jako centralnego i spokojnego punktu miasta. Szacunkowa jej długość wyniesie około 7 km.

Obwodnica Lipna

Celem inwestycji będzie wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście na drodze krajowej nr 67. Obwodnica podniesie komfort i płynność przejazdu. Kierowcy jadący w kierunku Włocławka i autostrady A1 nie będą wjeżdżać do centrum miejscowości. W przyszłości obwodnica Lipna ułatwi też dojazd do przygotowywanej drogi ekspresowej S10 relacji Toruń - Obwodnica Aglomeracyjna Warszawy. Szacunkowa jej długość wyniesie około 6 km. 

Realizacja tych obwodnic przyniesie poprawę bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w Kruszwicy i Lipnie. Inwestycje poprawią również warunki i bezpieczeństwa przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego. Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Obwodnice
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony