Partner serwisu

GDDKiA sfinansuje budowę wiaduktu kolejowego nad S5

ep. 06.01.2023

GDDKiA sfinansuje budowę wiaduktu kolejowego nad S5
Fot. Google Maps
Województwo dolnośląskie ma w planach przywrócenie ruchu na linii kolejowej łączącej Bojanowo z Górą Śląską. W tym celu trzeba przywrócić fragment infrastruktury kolejowej przerwany przez wybudowaną w międzyczasie drogę ekspresową S5. Powstanie wiadukt, którego budowę ma sfinansować GDDKiA. Przetarg powinien ruszyć najpóźniej do końca przyszłego roku.
Budowa wiaduktu będzie realizowana na podstawie porozumienia, które drogowy inwestor zawarł z samorządem województwa dolnośląskiego. Porozumienie jest konsekwencją ustaleń sprzed kilku lat.

W 2014 roku do użytku został oddany odcinek S5 pomiędzy Kaczkowem i Korzeńskiem. Inwestycja na wysokości Bojanowa przecięła trasę nieczynnej linii kolejowej. Jeszcze przed rozpoczęciem budowy S5 GDDKiA zobowiązała się, że w przypadku rewitalizacji linii Bojanowo – Góra Śląska wybuduje wiadukt drogowy przywracając ciągłość linii. Takie plany się pojawiły.

W grudniu 2020 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego przejął linię kolejową łączącą Bojanowo z Górą Śląską i chce przywrócić ją do użytkowania. W związku z tym, 15 grudnia 2022 roku GDDKiA podpisała porozumienie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu, które określa udział GDDKiA w rewitalizacji linii kolejowej.

Wiadomo, że za całość inwestycji ma odpowiadać Dolnośląska Służba Dróg i Kolei, natomiast GDDKiA zabezpieczy i poniesie faktyczne koszty budowy wiaduktu kolejowego nad drogą S5 na szerokości istniejącego pasa drogowego. Maksymalny udział finansowy GDDKiA określono na 20 mln zł. Jeśli faktyczne koszty okazałyby się wyższe, pozostałą kwotę ma dopłacić DSDiK.

Porozumienie określa także okres, na który zawarto porozumienie, tj. do 31 grudnia 2024 r. – Jeśli do tego czasu nie zostanie ogłoszone postępowanie przetargowe na realizację zadania to porozumienie wygaśnie – tłumaczy GDDKiA.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony