Partnerzy serwisu:

GDDKiA wycofa pozew przeciwko Budimeksowi i Mostostalowi

Elżbieta Pałys 22.02.2017

GDDKiA wycofa pozew przeciwko Budimeksowi i Mostostalowi
fot. GDDKiA
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie będzie dochodziła roszczeń w kwocie 540 mln zł wraz z odsetkami ustawowymi od Budimeksu i Mostostalu. Obie spółki od początku wskazywały, że roszczenia są bezzasadne.
W grudniu spółki poinformowały, że otrzymały od GDDKiA pozew związany z przetargiem z 2009 roku. Chodziło o budowę drogi S8 Piotrków Trybunalski –Rawa Mazowiecka. W postępowaniu na to zadanie przed laty postawiono zarzut o zmowę cenową. Podejrzani o zmowę zostali uniewinnieni prawomocnym wyrokiem w dwóch instancjach.

Niemniej GDDKiA domagała się swoich roszczeń solidarnie od trzech podmiotów, uznając, że w wyniku zakazanej „uzgodnionej praktyki” „poprzez zastąpienie autonomicznych decyzji gospodarczych uzgodnieniami dokonywanymi pomiędzy konkurentami, którzy składali oferty w jednym przetargu publicznym” doszło do wykonania przedmiotu zamówienia po cenie znacznie wyższej niż ta, która byłaby zapłacona gdyby nie doszło do „praktyki ograniczającej konkurencję”. Warto zauważyć, że zamówienie zostało zrealizowane po cenie niższej niż budżet zamawiającego, na co po otrzymaniu pozwu zwracał uwagę Budimex (następca prawny Budimeksu Dromeksu, który uczestniczył w tamtym przetargu).

GDDKiA: postępowanie bezcelowe

Teraz inwestor złożył wniosek o wycofanie pozwu. Ma to związek z zakończonym postępowaniem kasacyjnym w tej sprawie.

– Wobec oddalenia skargi kasacyjnej od wyroku uniewinniającego oskarżonych w postępowaniu dotyczącym zmów przetargowych, nie może być dalszej mowy o celowości dochodzenia roszczeń odszkodowawczych od podmiotów reprezentowanych przez te osoby. W związku z tym powództwo cywilne w sprawie o odszkodowanie wynikające z popełnienia czynu zabronionego zostało cofnięte – tłumaczy Jan Krynicki, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Spółki negowały od początku

Wartość przedmiotu sporu wynosiła blisko 540 mln zł, powiększone o odsetki ustawowe liczone od 17 lipca 2009 r. do dnia zapłaty. Od początku obie spółki kwestionowały tak zasadność, jak i wysokość roszczeń. Budimex informował, że w związku z bezzasadnością roszczeń, spółka nie będzie tworzyła rezerw ma potrzeby pozwu.

Także Mostostal w całości kwestionował zasadność roszczenia, zwracając uwagę, że wyroki sądów nie potwierdziły, ze doszło do zakazanej praktyki.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Budimex
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony