Partnerzy serwisu:

GDDKiA wypłaciła podwykonawcom Energopolu 38 mln zł

Elżbieta Pałys 04.09.2019

GDDKiA wypłaciła podwykonawcom Energopolu 38 mln zł
fot. GDDKiA
W ramach tzw. solidarnej odpowiedzialności Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad reguluje płatności wobec podwykonawców Energopolu Szczecin. Do tej pory wypłaciła 38 mln zł. Nie wszyscy zadowoleni.
Energopol Szczecin realizuje na zlecenie GDDKiA kilka inwestycji drogowych na terenie województwa zachodniopomorskiego, w tym obwodnicę Wałcza w ciągu S10, przebudowę A6 oraz węzła Kijewo. Firma ma jednak kłopoty finansowe. Szczególnie głośno stało się o nich po tym, jak na początku lipca do sądu wpłynął wniosek o upadłość likwidacyjną. Po trzech tygodniach wniosek ten został zamieniony na restrukturyzację zadłużenia.

Problemy te odczuli podwykonawcy, dostawcy i usługodawcy, którzy nie dostali na czas należnych wynagrodzeń. Według inwestora, nieregulowanie dużej części wynagrodzeń to problem, który trwa od początku roku.

Firmy współpracujące z Energopolem mogą skorzystać z tzw. płatności bezpośrednich od GDDKiA – inwestor wypłaca należności podwykonawcom, potrącając odpowiednie kwoty z faktur wystawianych przez generalnego wykonawcę.

Jak podała GDDKiA w Szczecinie, do tej pory w ramach płatności bezpośrednich wypłacono ok. 38 mln złotych, z tego aż 22 mln zł dotyczą obwodnicy Wałcza. – Ta sytuacja nie jest standardowym sposobem prowadzenia kontraktu, jest to procedura awaryjna, która została wdrożona i jest realizowana – zaznacza inwestor.

Musi być zgodnie z procedurami 

Nie wszyscy jednak zostali zaspokojeni. Chodzi o to, że płatność bezpośrednia musi mieć podstawę w warunkach kontraktowych i przepisach prawa. W praktyce chodzi m.in. o posiadanie pisemnej i co ważne, zatwierdzonej przez inwestora, umowy podwykonawcy z generalnym wykonawcą na realizację części zamówienia publicznego. Jak wykazuje GDDKiA, nie wszystkie podmioty wnioskujące o płatność spełniały te warunki.

Na przykład w przypadku obwodnicy Wałcza wpłynęło około 150 wniosków , z tego ok. 90 zostało uznanych, natomiast kilkanaście odrzuconych. Część jeszcze jest rozpatrywana.

– Niektóre wnioski dotyczyły usług wykonanych przed przedłożeniem umów podwykonawczych. Umowy dotyczące zapewnienia dyspozycyjności pracowników nie miały sprecyzowanego zakresu realizowanych przez nich robót, czy dotyczyły kilku inwestycji – uzasadnia GDDKiA. – Sprawę rozwiązałoby wypełnienie swoich zobowiązań przez Energopol Szczecin, niestety spółka ta pomimo świadomości problemów z częścią wniosków do dzisiaj nie uregulowała swoich zobowiązań – podkreśla inwestor.

– Nie jesteśmy w stanie płacić, nie mając płynności finansowej – mówi Piotr Żak z Energopolu Szczecin przypominając o toczącym się postępowaniu restukturyzacyjnym. Nie ukrywa, że firma liczy na przewidziane na taką sytuację rozwiązania chroniące podwykonawców, czyli płatności bezpośrednie.

Dostarczą dodatkowe dokumenty 

Przedstawiciel wykonawcy odnosi się do wspomnianych problemów z wypłatami dla firm, które miały umowy dotyczące dyspozycyjności pracowników. Jak mówi firma rozmawia z inwestorem o sposobach rozwiązania tego problemu. Obecne ustalenia wskazują na konieczność dokładnego udokumentowania przez Energopol zakresu wykonanej pracy przez poszczególnych pracowników, co ewentualnie posłuży za podstawę rozliczenia podwykonawców bezpośrednio przez GDDKiA. – My to zrobimy – mówi Piotr Żak z Energopolu Szczecin. To jednak wymaga dużej pracy biurokratycznej. Potrwa to co najmniej kilka dni – stwierdza.

Rozliczenia z podwykonawcami maja istotne znaczenie dla realizowanych inwestycji. Wspomniana obwodnica Wałcza w ciągu S10 jest już bliska finału. – to 3-4 miesiące intensywnej pracy – mówi przedstawiciel wykonawcy. Do tego, by ją skończyć potrzebni są podwykonawcy, a ci będą pracować tylko wówczas, gdy będą mieli pewność uzyskania zapłaty.

– GDDKiA będzie w dalszym ciągu prowadzić wszelkie działania zmierzające do ochrony podwykonawców w ramach obowiązujących przepisów prawa – stwierdza w komunikacie GDDKiA.Wykonawca z kolei zapewnia, że uregulował zaległości - za okres do końca lipca - wobec własnych pracowników. Pensje za sierpień powinny być wypłacone 10 września.Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony