Partner serwisu

GDDKiA zabezpiecza podwykonawców Astaldi. Wypłacono ok. 37 mln zł

ep 06.11.2018

GDDKiA zabezpiecza podwykonawców Astaldi. Wypłacono ok. 37 mln zł
fot. GDDKiA
Płatności dla podmiotów trzecich, jak i płynność finansów na placach budów prowadzonych przez Astaldi na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad są zabezpieczone – informuje GDDKiA. Według przekazanych informacji, włoski realizuje kontrakty i deklaruje wolę ich dokończenia.
W związku z kłopotami firmy Astaldi i odstąpieniu od realizacji inwestycji kolejowych większa uwaga została skierowana także na inwestycje drogowe realizowane przez włoskiego wykonawcę. Tu – przynajmniej na razie – sytuacja jest stabilna – wynika z informacji przekazanej przez GDDKiA.

Największy krajowy inwestor informuje, że jeszcze na początku października podpisane zostało porozumienie, które pozwala na bezpośrednią wypłatę należności realizującym roboty podmiotom trzecim, które zgłaszają się do GDDKiA. Chodzi o wykonawców robót, zapewniających dostawy lub usługi na budowach, dla których generalnym wykonawcą jest firma Astaldi. Dzięki podjętym działaniom ich interesy na S2 południowej obwodnicy Warszawy wraz z ponad 2-kilometrowym tunelem oraz S7 na tunelowym odcinku Zakopianki zostały zabezpieczone – zapewnia GDDKiA.

– Co więcej, realne efekty podpisanego porozumienia oraz wdrożonej, awaryjnej procedury usprawniającej płynność przepływu finansów na określonych kontraktach możemy już obserwować. GDDKiA wypłaca należne płatności za wykonane i odebrane prace lub usługi bezpośrednio podmiotom realizującym określone zadania – mówi rzecznik GDDKiA Jan Krynicki.

Zapłacono blisko 37 mln zł

Jak wynika z przekazanej informacji, do tej pory ze zgłoszonych w ramach sześciu kontraktów Astaldi roszczeń na ponad 111 mln zł GDDKiA wypłaciła podwykonawcom 36,7 mln zł. – Pozostałe zgłoszone roszczenia podmiotów trzecich, na kwotę ok. 74 mln zł są obecnie rozpatrywane – informuje Jan Krynicki. – Każde jest indywidualnie sprawdzane pod kątem wykonania i odebrania prac lub usług oraz pod kątem formalnym – dodaje zapewniając, że pracownicy GDDKiA pomagają przedsiębiorcom zwracając uwagę i wskazując jakie dokumenty należy przedstawić, aby jak najsprawniej przeprowadzić procedurę rozpatrzenia określonych roszczeń o płatności.

– Przewidujemy, że w kolejnych dniach i tygodniach listopada będzie możliwe zakończenie rozpatrywania większości z podanych powyżej kwot – mówi Jan Krynicki. To pozwoli zapewnić stabilność na placach budów.

Ochrona podwykonawców inwestycji drogowych

GDDKiA przypomina, że mechanizmy zabezpieczające podwykonawców są zawarte we wszystkich umowach podpisanych przez GDDKiA. Wśród nich takie, które zobowiązują wykonawców, by do każdego rozliczenia dołączyć dowody zapłaty lub oświadczenia podmiotów trzecich o wypłaceniu wynagrodzenia podwykonawcom i dalszym podwykonawcom biorącym udział w realizacji odebranych robót budowlanych. – Brak tych dowodów wstrzymuje wykonawcy wypłatę należnego wynagrodzenia za odebrane roboty – mówi Jan Krynicki. – Jednocześnie wzywamy wykonawcę do uregulowania należności. Jeśli nie zostanie to zrealizowane, wówczas po uprzedniej analizie dokumentacji, dokonujemy bezpośredniej płatności na rzecz podmiotu trzeciego potrącając kwotę z należności wykonawcy – informuje przedstawiciel inwestora.

Do takich sytuacji doszło na kontraktach realizowanych przez Astaldi, w wyniku czego zostały uruchomione płatności bezpośrednie dla podwykonawców.

Sześć kontraktów w realizacji

Obecnie Astaldi realizuje na rzecz GDDKiA 6 kontraktów. Cztery z nich są w fazie końcowej i odbywa się na nich ruch. Odcinki w budowie to: S2 południowa obwodnica Warszawy, odc. od w. Puławska do w. Przyczółkowa oraz S7 Lubień – Rabka Zdrój, odc. Naprawa – Skomielna Biała. Odcinki oddane do ruchu to: S5 Poznań – Wrocław, odc. Korzeńsko – Wrocław, S8 obwodnica Marek, odc. od. w. Kobyłka do obw. Radzymina (trwa jeszcze remont starego przebiegu przez Marki), S8 Wyszków – Białystok, odc. Wiśniewo – Mężenin, S8 Wyszków – Białystok, odc. Mężenin - Jeżewo (do wykonania są prace dodatkowe).

Wartość umów realizowanych przez Astaldi opiewa na 4 mld zł, z czego do wykonania pozostały jeszcze roboty o wartości ok. 2 mld zł. – Co ważne, przedstawiciele wykonawcy deklarują kontynuację prac – podkreśla Jan Krynicki.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony