Partnerzy serwisu:

GDDKiA zakontraktowała już prawie trzy czwarte środków unijnych

Elżbieta Pałys 20.11.2018

GDDKiA zakontraktowała już prawie trzy czwarte środków unijnych
fot. GDDKiA
– Mamy zakontraktowane 74 proc. wszystkich środków, które ma w swojej dyspozycji GDDKiA. Generalna Dyrekcja jest beneficjentem, który naprawdę dobrze sobie radzi z wydawaniem środków unijnych – ocenił podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister rozwoju Jerzy Kwieciński.
GDDKiA jest największym beneficjentem środków unijnych w Polsce. Uczestniczy w absorpcji środków największego Programu Operacyjnego – Infrastruktura i Środowisko, który skupia 40 proc. wszystkich środków unijnych dostępnych dla Polski w obecnej perspektywie. Do tego jej udziałem jest aż 40 proc. tego funduszu, czyli 10,8 mld zł.

– Mamy duże plany – mówił podczas konferencji towarzyszącej podpisaniu umów o dofinansowanie dróg A2 i S6 Jerzy Kwieciński. – W tej perspektywie chcemy wybudować więcej dróg ekspresowych i autostrad niż w poprzedniej – dodał wyjaśniając, że ma to być w sumie ok. 2 tys. km dróg szybkiego ruchu, w porównaniu do 1,5 tys. km w poprzedniej perspektywie.

Jak wynika z przytoczonych danych, drogowy inwestor dobrze korzysta z unijnego źródła uzyskując najlepsze w kraju wskaźniki wykorzystania funduszy unijnych.

– Mamy zakontraktowane 74 procent wszystkich środków, które ma w swojej dyspozycji GDDKiA, to kilkanaście procent więcej niż mają przeciętnie na przykład programy regionalne – poinformował Jerzy Kwieciński. Środki wydane stanowią ok. 50 proc. podczas gdy średnio w programach krajowych jest to 20 proc.

Po dzisiejszym podpisaniu umów o dofinansowanie autostrady A2 między budowanym węzłem Lubelska a istniejącą obwodnicą Mińska Mazowieckiego oraz drogą ekspresową S6 między obwodnicą Trójmiasta a węzłem Bożepole Wielkie krajowy inwestor ma już zawartych 48 umów o unijne dotacje.

Sytuacja w drogach jest dużo lepsza niż w kolejach – przyznał w rozmowie z dziennikarzami minister rozwoju. Zaznaczył jednak, że specyfika projektów kolejowych jest inna. – Projekty są zazwyczaj dłużej realizowane i są trudniejsze – podkreślił.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony