Partner serwisu

GDDKiA zamawia studium dla przygranicznej DK-7

ep. 23.01.2023

GDDKiA zamawia studium dla przygranicznej DK-7
Fot. Google Maps
Trzeba przeanalizować cztery możliwe warianty przebiegu drogi krajowej nr 7 z Rabki do Chyżnego w przekroju dwujezdniowym i wskazać optymalne rozwiązanie. Rusza przetarg na studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej dla tej inwestycji.
Jak pisaliśmy, droga krajowa nr 7 na południu Polski ma być przebudowana aż do polsko-słowackiej granicy w Chyżnem. Niedawno zakończyły się prace w ramach studium korytarzowego dla 35-kilometrowego odcinka od Rabki-Zdroju. W ramach tego etapu rozpatrzono 9 możliwych wariantów, a następnie cztery z nich rekomendowano do dalszych prac.

Studium uszczegółowi zaproponowane wcześniej przebiegi nowej drogi do kilku konkretnych wariantów. Efektem będzie uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach i wybranie wariantu, który stanie się podstawą do przygotowania projektu budowlanego. Wykonawca STEŚ-R będzie miał 45 miesięcy od podpisania umowy na realizację zadania.

– W ubiegłym roku udostępniliśmy kierowcom tunel na Zakopiance. Trwa budowa kolejnego jej odcinka: w kierunku Nowego Targu. Już teraz myślimy jednak o tym, jak będzie należało rozbudowywać sieć drogową w rejonie Podtatrza w kolejnych latach. Dlatego konsekwentnie przygotowujemy się do budowy drogi o parametrach drogi ekspresowej między Rabką a granicą polsko-słowacką w Chyżnem – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

DK-7 to obecnie najpopularniejsza trasa na Słowację. Przejście graniczne w Chyżnem jest najbardziej obciążone ruchem spośród wszystkich przejść na polsko-słowackiej granicy. Pomiar ruchu z 2021 roku wykazał, że na niektórych odcinkach DK-7 między Rabką a Chyżnem porusza się ponad 11 tys. pojazdów w ciągu doby, z tego ponad 2,1 tys. to ciężarówki. Na odcinku za Jabłonką, prowadzącym do granicy państwa, jest to prawie 4,5 tys. pojazdów, w tym ponad 1,6 tys. ciężarówek.

Oferty od projektantów zainteresowanych wykonaniem prac będą przyjmowane do 23 lutego.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony