Partnerzy serwisu:

GDDKiA zrywa kolejną umowę z Impresą Pizzarotti. Tym razem na S61

Leonard Dolecki 18.06.2019

GDDKiA zrywa kolejną umowę z Impresą Pizzarotti. Tym razem na S61
fot. GDDKiA
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) zerwała umowę z firmą realizującą inwestycję dotyczącą projektu i budowy trasy ekspresowej S61 na odcinku S61 Suwałki – Budzisko. Jak podaje inwestor – powodem jest to, że mimo wezwań firma Impresa Pizzarotti nie realizowała zapisów kontraktowych.
Przetarg, którego celem było wykonanie tej inwestycji ruszył w kwietniu 2016 roku. Był on prowadzony w trybie „projektuj i buduj” i podzielono go na dwa etapy. Najpierw podmioty składały wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, a potem wysyłały do GDDKiA oferty, których otwarcie nastąpiło 24 marca 2017 roku.

Propozycje do Generalnej Dyrekcji wysłało dziewięciu chętnych. Przy budżecie inwestora równym 852,51 mln zł oferty cenowe mieściły się w zakresie od 605,58 mln zł (Impresa Pizzarotti) do 914,04 mln zł (Astaldi). Ostatecznie zamawiający zdecydował się na najtańszą z propozycji, która stanowiła 71% budżetu, a 6 czerwca 2017 roku podpisano umowę z włoskim konsorcjum. Infrastruktura miała być gotowa w ciągu 31 miesięcy (do teraz minęły ok. 24 miesiące).

Później wykonawca przystąpił do prac projektowych, a w kwietniu 2018 roku złożony został wniosek o ZRID. W maju br. udało się uzyskać decyzję zezwalającą na podjęcie prac budowlanych. Należy więc zauważyć, że włoska firma nie zdążyła nawet przystąpić do żadnych „widocznych” robót.

Jak czytamy w komunikacie GDDKiA – „ (…) mimo upływu czasu po stronie wykonawcy brak było właściwej mobilizacji w zakresie przygotowania do prowadzenia robót budowlanych m.in. nie zostały zgłoszone listy podwykonawców na usługi i roboty. Nie skończone zostały też projekty wykonawcze, a przedłożona czasowa organizacja ruchu umożliwiająca bezpieczne prowadzenie budowy - nie miała wszystkich wymaganych prawem opinii, m.in. Policji.”

W tej sytuacji Generalna Dyrekcja zdecydowała o odstąpieniu od umowy. W najbliższych miesiącach ma zostać ogłoszony przetarg umożliwiający rozpoczęcie budowy.

Według danych zamawiającego – do chwili obecnej upłynęło 70% czasu przewidzianego w umowie na realizację całego kontraktu, a zaawansowanie finansowe osiągnęło poziom 2,42%.

Impresa Pizzarotti znika z Polski

Jest to kolejna inwestycja, na której GDDKiA zrywa kontrakt z tą firmą. W ostatnim czasie została ona „wyrzucona” również z budowy trzech odcinków drogi ekspresowej S5 w województwie kujawsko-pomorskim. Tam jednak trwały już prace budowlane (więcej na ten temat pisaliśmy tutaj). Oznacza to, że Impresa Pizzarotti nie realizuje już w Polsce żadnej inwestycji drogowej.

W ogólności w ostatnim czasie Generalna Dyrekcja rozwiązała trwające umowy dotyczące tras S5, A1, S3, a teraz S61. Dzisiejszy przypadek jest jednak jedynym, w którym do odstąpienia doszło na tak wczesnym etapie inwestycji.

Część Via Baltica

W ogólności odcinek S61 Suwałki – Budzisko (granica państwa) jest elementem szlaku Via Baltica. Jego długość to ok 24 km, a droga miała mieć dwie jezdnie po dwa pasy ruchu i nawierzchnię z betonu cementowego. Kontrakt przewidywał budowę m.in.: 1 mostu, 2 węzłów, 24 wiaduktów i 9 przejść dla zwierząt.
 
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony