Partner serwisu

Gefco chce odkupić udziały Kolei Rosyjskich

Łukasz Malinowski 03.04.2022

Gefco chce odkupić udziały Kolei Rosyjskich
fot. Gefco
Koleje Rosyjskie (RZD) są właścicielami 75% udziałów w firmie logistycznej Gefco. Spółka chciała by je odkupić, gdyż udziałowiec z obłożonej sankcjami Rosji znacząco ogranicza możliwości jej działania.
Na początku kwietnia Gefco poinformowało o chęci odkupienia udziałów należących do RZD. Koleje Rosyjskie posiadają 75% z nich a pozostałe 25% jest w rękach Stellantis czyli francusko-włosko-amerykańskiego koncernu motoryzacyjnego powstałego w roku 2021 po fuzji Fiat Chrysler Automobiles z Grupą PSA.

Gefco od początku swojej działalności związane jest sektorem samochodowym – spółka powstała jako podmiot zależny Peugeot i później przez wiele lat pozostawała powiązana z tą firmą oraz PSA. W roku 2012 PSA zdecydowało się na sprzedaż swojej spółki logistycznej, a nabywcą zostały Koleje Rosyjskie, które za 75% udziałów zapłaciły ok. 800 mln euro.

Nałożone na Rosję sankcje nie dotknęły bezpośrednio Gefco, które jest niezależnym podmiotem zarejestrowanym we Francji. Sytuacja polityczna okazała się jednak na tyle niekorzystna a RZD na tle niewygodnym partnerem, że postanowiono się go pozbyć. Nie wiadomo jednak skąd mogłyby pochodzić środki na wykup rosyjskich udziałów.

Jak podaje Reuters zakupem Gefco było zainteresowane CMA CGM, ale firma odmówiła komentarza w tej sprawie. Wcześniej, jeszcze przed wojną, spekulowano, że RZD i Stellantis chciały sprzedać Gefco za kwotę ok. 2 mlnd euro, ale obecnie wycena może być niższa.

CMA CGM to francuska firma specjalizująca się we frachcie morskim i jeden z największy potentatów na rynku obok Maersk, MSC i COSCO.

O tym jaki ostatecznie będzie los Gefco przekonamy się zapewne jeszcze w tym miesiącu.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony