Partnerzy serwisu:

GITD kontroluje przestrzeganie zakazu ruchu w weekendy

inf. pras 28.07.2021

GITD kontroluje przestrzeganie zakazu ruchu w weekendy
fot. GITD
17 ciężarówek naruszających przepisy dotyczące ograniczeń w ruchu dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton zatrzymali inspektorzy podlaskiej Inspekcji Transportu Drogowego w ostatni weekend. Kierowcy musieli zjechać na parking i zostali ukarani mandatami. Za nieprzestrzeganie zakazów odpowiedzialność grozi również zagranicznym przewoźnikom i zarządzającym transportem w przedsiębiorstwach.
Jak czytamy w komunikacie, w sobotę i niedzielę (24-25 lipca), w pobliżu byłego polsko-litewskiego przejścia granicznego w Budzisku, funkcjonariusze ITD kontrolowali przejeżdżające ciężarówki m.in. pod kątem przestrzegania obowiązujących ograniczeń w ruchu dla pojazdów o DMC powyżej 12 ton. Wakacyjne zakazy ruchu dla ciężarówek są ustanowione w celu poprawy przepustowości dróg w dniach, w których przewidywany jest wzmożony ruch samochodów osobowych – dojazdy i powroty z wakacyjnego wypoczynku.

17 skontrolowanych ciężarówek, należących do zagranicznych przewoźników, nie powinno poruszać się w tym okresie po polskich drogach. Na podstawie okazanych dokumentów przewozowych oraz oględzin ładowni pojazdów inspektorzy stwierdzili, że wykonywane transporty nie były zwolnione z przestrzegania zakazów.

Kierowców ukarano mandatami i zakazano im dalszej jazdy do momentu zakończenia się ograniczeń w ruchu. Za nieprzestrzeganie weekendowych zakazów odpowiedzialność finansowa grozi również przewoźnikom oraz osobom zarządzającym transportem w przedsiębiorstwach. Wobec nich są wszczęte postępowania administracyjne.

Inspekcja Transportu Drogowego przypomina, że pojazdy i zespoły pojazdów ciężarowych o DMC powyżej 12 ton, które nie są zwolnione z obowiązujących zakazów, nie mogą poruszać się po drogach:
• w piątki od godz. 18:00 do 22:00,
• w soboty od godz. 8:00 do 14:00,
• w niedziele od godz. 8.00 do 22:00.

Z ograniczeń tych zwolnione są określone grupy pojazdów, np. ciężarówki przewożące artykuły szybko psujące się, lekarstwa i środki medyczne, paliwa oraz żywe zwierzęta. Swobodnie po drogach mogą przemieszczać się również pojazdy biorące udział w akcjach ratowniczych i humanitarnych oraz te, które pomagają w usuwaniu awarii czy skutków klęsk żywiołowych. 
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony