Partnerzy serwisu:

Gliwice: Podpisano umowę na kolejny odcinek zachodniej obwodnicy Gliwic

Franciszek Wolski 18.10.2019

Gliwice: Podpisano umowę na kolejny odcinek zachodniej obwodnicy Gliwic
fot. gliwice.eu
Miasto Gliwice podpisało umowę z wykonawcą blisko dwukilometrowego odcinka zachodniej obwodnicy. Mowa o fragmencie od ul. Sowińskiego do ul. Daszyńskiego. Koszt budowy to ponad 40 mln zł.
Inwestycję, za kwotę 42 mln zł wykona konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów w Gliwicach oraz Eurovia Polska. Wyłoniony w procedurze przetargowej wykonawca będzie miał czas na realizację inwestycji do 31 października 2021 roku. Wykonawca jest zobowiązany również do pozyskania wcześniej wymaganych prawem decyzji oraz zezwoleń na budowę, w tym decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia.

Po zakończeniu prac, na odcinku obwodnicy od Sowińskiego do Daszyńskiego kierowcy będą mieli do dyspozycji po jednym pasie ruchu w każdym kierunku, na którym będą mogli rozwinąć prędkość do 60 km/h. Powstanie też droga serwisowa i ciąg pieszo-rowerowy. Wzdłuż trasy pojawi się nowe oświetlenie. Stanie tam także tablica zmiennej treści, prezentująca m.in. informacje drogowe i pogodowe.

Pozostałe części trasy 

Jednocześnie trwa realizacja dwóch innych części obwodnicy Gliwic. Obie realizuje to samo konsorcjum, z którym miasto umowę podpisało tym razem.

Jedna z nich to trasa od ul. Daszyńskiego do ul. Rybnickiej, która stanowi część zachodniej drogi obwodowej. Umowę na jej budowę, o wartości 82,6 mln zł podpisano w styczniu. 

Fragment ten liczy 3,4 km. Ma przebiegać polami w południowo-zachodniej części miasta, pomiędzy centrum, śródmieściem i osiedlem Sikornik a dzielnicą Ostropa i terenem wojskowym. Droga będzie w przyszłości częścią drogi krajowej nr 78 relacji Chałupki – Chmielnik, przejmując ruch i funkcję drogi krajowej z obecnego, obarczonego dużym natężeniem ruchu, pobliskiego odcinka „78”.

Kolejna część obwodnicy Gliwic będąca w budowie to droga od ul. Bojkowskiej do ul. Pszczyńskiej, czyli południowa część tej trasy. Kontakt, który jej dotyczy zawarto pod koniec lutego br., a jej koszt to 53,5 mln zł.

Inwestycja zakłada budowę południowej części obwodnicy miasta, a także przebudowę i rozbudowę układu drogowego pomiędzy ulicami Bojkowską i Pszczyńską wraz z infrastrukturą towarzyszącą. 

Dzięki realizacji prac zostanie wybudowany łącznik pomiędzy ul. Bojkowską i ul. Okrężną. Ul. Bojkowska zyska tym samym dogodniejsze połączenie ze skrzyżowaniem autostrad A1 i A4.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony