Partner serwisu

Główny akcjonariusz Strabag SE zrywa współpracę z rosyjską spółką

Redakcja 15.03.2022

Główny akcjonariusz Strabag SE zrywa współpracę z rosyjską spółką
fot. Wikipedia.org
Fundacja Haselsteiner Familien Privatstiftung – główny akcjonariusz Strabag SE zerwał umowę syndykatu wiążącą ją z grupami Uniqua Raiffeisen oraz z rosyjską spółką Rasperia Trading Ltd. Decyzja została podjęta po tym jak zawiodły wszelkie podjęte starania zmierzające do przejęcia przez nią rosyjskich udziałów – poinformowano w komunikacie.
Umowa syndykatu obowiązywała od 2007r. i oprócz nominacji członków Rady Nadzorczej, obejmowała także koordynację wyników głosowań podczas Walnego Zgromadzenia.

– Zarząd koncernu z zadowoleniem przyjmuje podjętą przez głównego akcjonariusza - Haselsteiner Familien-Privatstiftung, decyzję o stworzenie przejrzystości dzięki rozwiązaniu umowy syndykatu. Jako zarząd jesteśmy gotowi podjąć wszelkie prawnie dopuszczalne kroki, służące ochronie przedsiębiorstwa przed poniesieniem jakiejkolwiek szkody – napisano w komunikacie firmy. – W aspekcie nałożonych aktualnie przez Wielką Brytanię i Kanadę sankcji odnosi się to w szczególności do wypłaty dywidendy. Co do aktywności firmy Strabag na terenie Rosji, która przy 0,3 proc. udziale w produkcji koncernu, ma obecnie podrzędne znaczenie, zarząd podjął decyzję o zakończeniu działalności – oświadczył cytowany w komunikacie Thomas Birtel, prezes Zarządu Strabag SE.

Austriaacka rodzina Haselsteiner jest głównym akcjonariuszem Grupy Strabag SE. Poza nią są to firmy Uniqa/Raiffeisen oraz z udziałem 27,8-procentowym udziałem rosyjska firma MKAO "Rasperia Trading Limited". W tej ostatniej udziały posiada rosyjski oligarcha Oleg Deripaska – jak komunikowano wcześniej, jego udziały w Rasperii wynoszą mniej niż 50 proc.

Po wybuchu wojny na Ukrainie, Strabag podkreślał, że zdecydowanie potępia agresję Rosji na Ukrainę i będzie wspierał wszelkie inicjatywy, które służą pomocy poszkodowanym przez rosyjską agresję oraz zmierzające do przywróceniu pokoju w regionie.

W najnowszym komunikacie poinformowano, że firma Strabag SE podjęła i sfinansowała szeroko zakrojone działania pomocowe, głównie na terenie najbardziej dotkniętych tym kryzysem krajów koncernu: w Polsce, Czechach, Słowacji oraz Republice Mołdawii. – Zgodnie z naszym kodeksem wartości, inicjatywy te będą kontynuowane również w przyszłości przez akcjonariuszy, zarząd oraz pracowników grupy Strabag SE - napisano.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony