Partner serwisu

Gorzów. DK22 z tramwajem gotowa dopiero pod koniec 2023 roku

Przemysław Farsewicz 11.08.2022

Gorzów. DK22 z tramwajem gotowa dopiero pod koniec 2023 roku
fot. mapadotacji.gov.pl
Rozbudowa drogi krajowej nr 22 w Gorzowie, wylotówki na Gdańsk, rozpoczęła się w 2020 roku. Jak przyznaje prezydent miasta, Jacek Wójcicki, realne zakończenie prac obecnie to koniec 2023 roku. Możliwe, że wcześniej, już po nowym torowisku, pojadą tramwaje.
– Zakończenie całej inwestycji to realnie końcówka przyszłego roku. Może będzie to szybciej, ale ja już wolę zakładać mniej optymistyczną wersję – przekazał Gazecie Lubuskiej Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

Gorzów podpisał w 2018 r. umowę z firmą Budomex na przebudowę wschodniego wylotu drogi krajowej nr 22 – od ronda Sybiraków do granic miasta. Inwestycja obejmuje ok. 3-kilometrowy odcinek ulicy. Przewidziano budowę drugiej jezdni ul. Walczaka, ul. Bierzarina oraz ul. Łukasińskiego wraz z przebudową skrzyżowań. Przebudowane ma zostać również torowisko tramwajowe wzdłuż Walczaka od ronda Gdańskiego. W ramach inwestycji likwidowana jest pętla Silwana, gdyż przewidziano przedłużenie trasy tramwajowej do ul. Fieldorfa-Nila, gdzie zaplanowano rozjazdy i tory postojowe dla pojazdów dwukierunkowych.

Pierwsze roboty rozpoczęły się na początku 2020 roku i miały zakończyć w ciągu dwóch lat – czyli pół roku temu. Wówczas wykonawca złożył wniosek o wydłużenie terminu prac do listopada tego roku. Dzisiaj już wiadomo, że termin ten jest nierealny. Czynników jak się okazuje jest wiele. Jednym z nich była pandemia, a także konieczność wykonania dodatkowych prac związanych z niezinwentaryzowaną wcześniej infrastrukturą podziemną. W ostatnim czasie są to również kłopoty z transportem. Wykonawca nie jest w stanie zamówić dostaw kruszywa koleją, bo ta nie ma mocy przerobowych.

A co już udało się dotychczas wykonać? Jest już gotowa nowa nitka ul. Łukasińskiego, natomiast na ul. Walczaka brakuje ostatnich warstw asfaltu. Najgorzej sprawa wygląda na środkowym etapie inwestycji – na ul. Zawackiej – gdzie prace są dopiero we wczesnej fazie robót. Wykonawca wytyczył dopiero krawężnikami teren jezdni i utwardził grunt pod zabudowę drogi.

W przypadku torowiska gotowy jest już właściwie 400-metrowy nowy odcinek do ul. Fieldorfa-Nila. Widać tory i nowe perony, a wykonawca pracuje przy sieci trakcyjnej. Aby jednak tramwaj mógł pojechać po nowym odcinku, konieczne jest ukończenie przebudowy ronda Gdańskiego, na którym wykonawca jeszcze nie ułożył torów. Mimo wcześniejszych zapowiedzi urzędników, że tramwaje wrócą 1 listopada, obecnie miasto przyznaje, że termin ten również jest już nieaktualny. – Mamy nadzieję, że powinno to nastąpić w I kwartale przyszłego roku – mówi Gazecie Lubuskiej Roman Maksymiak, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony