Partnerzy serwisu:

Gowin: Obok CPL powinien powstać Centralny Dworzec Kolejowy

Leonard Dolecki 20.03.2017

Gowin: Obok CPL powinien powstać Centralny Dworzec Kolejowy
fot. nauka.gov.pl
– Równolegle z inwestycją i budową Centralnego Portu Lotniczego powinien powstać Centralny Dworzec Kolejowy – uważa wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Jak podaje PAP – poseł PiS stwierdził tak podczas poniedziałkowej konferencji pt. "Nowoczesna infrastruktura szansą na rozwój północnego Mazowsza".
Budowa Centralnego Portu Lotniczego w zeszłym tygodniu została pozytywnie zaopiniowana przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów. Teraz Jarosław Gowin stwierdził, że obok Centralnego Portu Lotniczego powinien powstać Centralny Dworzec Kolejowy. – Centralny Port Lotniczy musi być obsłużony przez sieć połączeń kolejowych, gdyż pasażerów nie dałoby się transportować zwykłymi drogami – argumentował wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

– Ten port to nie będzie tylko lotnisko. Chodzi nam bardziej o Centralny Port Komunikacyjny – mówi wicepremier Mateusz Morawiecki. – Profil tego miejsca ma być jak najbardziej komercyjny. Ma być ono współczesnym dużym projektem infrastrukturalnym, logistycznym i rozwojowym – dodaje.

Minister rozwoju wskazał też, że finansowanie projektu ma opierać się na inżynierii finansowej, bez środków budżetowych lub z bardzo niewielkim udziałem środków budżetowych, żeby zapewnić inwestycji profil komercyjny.

Jak podaje PAP – Jarosław Gowin stwierdził także, że budowa Centralnego Portu Lotniczego nie przekreśla szans rozwojowych lotniska w Modlinie. Podkreślał, że należy tylko zastanowić się, jak włączyć Modlin w "to wielkie przedsięwzięcie, jakim jest Centralny Port Lotniczy".

Jak podaje z kolei TVP Info, Jarosław Gowin, uważa też, że można by Centralny Port Lotniczy i Centralny Dworzec Kolejowy powiązać z Nowym Jedwabnym Szlakiem, który ma biec przez Łódź. "Wtedy jeszcze bardziej realny byłby scenariusz utworzenia tutaj dużego międzynarodowego hubu" – uważa wicepremier. "Moglibyśmy uprzedzić Berlin, który też zabiega o zbudowanie u siebie takiego centrum przesiadkowego i logistycznego".

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Dworce kolejowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony