Partnerzy serwisu:

Grajewo deklaruje partycypację w poprawie ulic w ciągach dróg krajowych

Agnieszka Serbeńska 31.05.2017

Grajewo deklaruje partycypację w poprawie ulic w ciągach dróg krajowych
https://commons.wikimedia.org
Ul. Kopernika w Grajewie, przebiegająca w ciągu drogi krajowej nr 61, jest tą potrzebującą najpilniej przebudowy. Na jej zły stan techniczny wskazują liczne pęknięcia nawierzchni jezdni, przełomy i pofałdowania. Miasto ma zapewnienie od GDDKiA, że ta ulica znalazła się w tegorocznych planach realizacyjnych. Samorząd chce nawet dołożyć się, by szybciej zyskać poprawę warunków ruchu drogowego.
Taką gotowość partycypacji Grajewo zgłosiło już dawno, jeszcze przed wprowadzeniem przepisów dających klarowną podstawę do współpracy finansowej w inwestycjach na ciągach dróg krajowych.

O przepisach dotyczących partycypacji w inwestycjach drogowych napisaliśmy TUTAJ
 
Ul. Kopernika zniszczona i niebezpieczna

Emilia Piwko z Urzędu Miasta w Grajewie poinformowała nasz portal w imieniu burmistrza, że w tym drogowym przedsięwzięciu wskazane jest wykonanie przebudowy skrzyżowania. Chodzi o przecięcie drogi krajowej nr 61 z ul. Dworną i ul. Koszarową. W tym miejscu bardzo często dochodzi do kolizji z udziałem samochodów osobowych i ciężarowych.

– Grajewo deklaruje udział w sfinansowaniu projektu przebudowy tego skrzyżowania dróg. Jednak w tej chwili nie mamy oficjalnej odpowiedzi GDDKiA; otrzymaliśmy tylko zapewniania, że ul. Kopernika przewidziana jest do realizacji jeszcze w 2017 roku. Może do konkretnych ustaleń dojdzie w momencie określania zakresu przebudowy – informuje przedstawicielka grajewskiego urzędu.

Grajewo na dobrym szlaku, choć uciążliwym do życia

Przez centrum Grajewa przechodzą i krzyżują się dwie drogi krajowe, tj. nr 61 i nr 65. Zapewniają one miastu bardzo dobrą dostępność komunikacyjną. Jednak te trasy równocześnie są utrapieniem dla mieszkańców. – Ruch samochodów ciężarowych przejeżdżających tranzytem przez miasto wywołuje uciążliwy hałas i emituje szkodliwe zapyleniem, ponadto prowadzi do blokady ruchu lokalnego i degraduje infrastrukturę drogową – wyjaśnia Emilia Piwko.

Miastu zatem potrzebna jest trasa wyprowadzając ruch z centrum. To jednak dość mglista perspektywa. Większą szansę na ulgę niosą, przybierające już realny kształt, połączenia drogowe pomiędzy Grajewem a trasami Via Baltica i Via Carpatia.

Prawna możliwość partycypacji jest, potrzebna jest jeszcze szansa

Wzmożony ruch tranzytowy przyczynia się do postępującego w szybkim tempie zniszczenia odcinków miejskich szlaków dróg krajowych nr 61 i 65. W tym roku w Grajewie zostanie zakończona przebudowa ul. Wojska Polskiego, w ciągu drogi krajowej nr 65. Teraz miasto czeka na podjęcie prac budowlanych nie tylko na odcinku ul. Kopernika w ciągu drogi nr 61. W kolejce na przebudowę czekają też fragmenty ul. Ełckiej (droga nr 65) i ul Piłsudskiego (droga nr 61)

– Mieszkańcy Grajewa bardzo liczą na inwestycje na drogach krajowych w mieście, ponieważ te są podstawowymi arteriami komunikacyjnymi i ich stan jest kluczowy dla sprawności układu komunikacyjnego miasta – informuje Emilia Piwko. – Gdyby istniała szansa na przyspieszenie realizacji przebudowy tych odcinków dróg, samorząd miasta rozważyłby możliwość i wielkość partycypacji w sfinansowaniu tych zadań – zaznacza przedstawicielka UM.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony