Partner serwisu

GreenWay szykuje ładowarki do sezonu wakacyjnego

inf. pras. 18.06.2022

GreenWay szykuje ładowarki do sezonu wakacyjnego
fot. GreenWay
Polska elektromobilność wjedzie w sezon wakacyjny z liczbą około 50 tys. zarejestrowanych samochodów elektrycznych. Według ekspertów GreenWay Polska, wzrost liczby aut z zieloną tablicą na polskich drogach i podróży wakacyjnych będą ważnym testem wydajności dla infrastruktury ładowania w kraju. Spółka przygotowała się budując nowe stacje i podnosząc moce w wielu lokalizacjach, a także wymieniając urządzenia, które nie działały zgodnie z oczekiwaniami.
Według Licznika Elektromobilności uruchomionego przez PZPM i PSPA, na koniec marca 2022 r., w Polsce było zarejestrowanych ponad 45 tysięcy samochodów z napędem elektrycznym, a w całym pierwszym kwartale tego roku ich liczba zwiększyła się o ponad 5700 sztuk. Na dane z drugiego kwartału należy jeszcze poczekać, ale przekroczenie bariery 50 tysięcy EV w Polsce jest realne. Z danych GreenWay Polska wynika, że to właśnie w sezonie letnim padają rekordy pod względem liczby kierowców korzystających z usług ładowania aut i użytej przez nich energii.

– W ubiegłym roku tylko w lipcu kierowcy pobrali z naszych ładowarek trzy razy więcej energii, niż w ciągu sześciu miesięcy rok wcześniej – komentuje Rafał Czyżewski, prezes GreenWay Polska – W tym roku, przy zbliżającym się do wykładniczego tempie przyrostu liczby EV, spodziewamy się skokowego wzrostu zapotrzebowania na usługę ładowania, w szczególności w czasie wakacji. Uwzględniliśmy to w naszej strategii rozwoju sieci.

Więcej stacji

Od 2017 roku publiczna infrastruktura ładowania GreenWay rośnie w tempie około 6 nowych stacji ładowania miesięcznie, a od początku tego roku do końca maja spółka włączyła do sieci 48 nowych stacji. W najbliższych tygodniach GreenWay uruchomi 20 kolejnych urządzeń. Jest więc spora szansa na to, że po wakacjach największa w Polsce sieć ładowania będzie już liczyła ponad 400 ogólnodostępnych stacji.

– Staramy się, aby nasza sieć rosła coraz szybciej, ale nie zawsze jesteśmy w stanie podać dokładne daty przewidywanego uruchomienia stacji ładowania. Każda nowa lub przebudowywana w celu podniesienia mocy stacja musi otrzymać zgodę Urzędu Dozoru Technicznego – tłumaczy Rafał Rupar, dyrektor Działu Rozwoju Sieci GreenWay Polska. – Dodatkowo, termin uruchomienia stacji jest uzależniony od realizacji przyłączy elektroenergetycznych przez Operatorów Sieci Dystrybucyjnych.

Więcej mocy

Nowe stacje to nie wszystko. Podczas podróży dla kierowcy i jego pasażerów niezwykle istotny jest czas, jaki spędzają ładując samochód w trasie. Tu kluczową rolę odgrywa moc ładowarki. Równolegle do rozbudowy sieci, GreenWay zajmuje się więc podnoszeniem mocy stacji w najbardziej uczęszczanych przez podróżnych lokalizacjach, a także wymianą urządzeń, które się nie sprawdziły, na bardziej niezawodne. 

– Szybkość ładowania jest jednym z ważniejszych czynników budujących komfort korzystania z samochodu elektrycznego – komentuje Rafał Czyżewski, prezes GreenWay Polska. – Dzięki otrzymanemu na początku roku wsparciu inwestorskiemu możemy obecnie szybciej dostosowywać naszą sieć do potrzeb klientów, w tym podnosić moc ładowania stacji, co przekłada się na skrócenie czasu ładowania. 

Do końca lata tego roku kierowcy uzupełnią energię nowymi ładowarkami o mocy 150 kW lokalizacjach, gdzie dotąd funkcjonowały starsze i słabsze urządzenia: Gryf Szczecin, Revia Park Zamość, Galeria Solna Inowrocław, Kaufland Wrocław III, Kaufland Elbląg, Skanska Wrocław, MZK Koszalin, Restauracja Stare Jabłonki i Kaufland Rzeszów.

W ubiegłym roku spółka zwiększyła moc około czterdziestu stacji ładowania z 40 kW do 50 kW. Obecnie, w celu poprawy jakości usług, GreenWay prowadzi wymianę 14 ultraszybkich ładowarek producenta EVBox na urządzenia marki Delta. W przypadku pięciu lokalizacji przebudowa już trwa, a uruchomienie nowych ładowarek o mocy do 200 kW zaplanowane jest na koniec lipca w następujących lokalizacjach: MOP Malankowo kier. Toruń, MOP Malankowo kier. Gdańsk, Hotel Dwór Sójki Kutno, Stacja Paliw Orlen Łyszkowice, Citronex Zgorzelec.

W przypadku dwóch lokalizacji, prace rozpoczną się w lipcu i potrwają do końca września. W tych miejscach, w okresie lipiec-wrzesień, kierowcy mogą się spodziewać utrudnień z korzystania z usług ładowania: BP Niepruszewo i BP Strzelce Opolskie.

W lutym tego roku GreenWay informował o otrzymaniu 85 mln euro na inwestycje w rozwój firmy i sieci stacji ładowania. Pozyskany kapitał spółka przeznacza na rozbudowę sieci stacji ładowania i rozwój potencjału technologicznego, które maja się przyczynić do dalszej poprawy jakości świadczonych usług.

Obecnie w sieci GreenWay znajduje się ponad 524 publicznych stacji ładowania, z czego w Polsce 374. Są to w znacznej większości stacje szybkiego ładowania o dużej mocy.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Elektromobilność
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony