Partnerzy serwisu:

Gróbarczyk: Liczymy, że przeładunki w Szczecinie i Świnoujściu podwoją się

Franciszek Wolski 01.09.2019

Gróbarczyk: Liczymy, że przeładunki w Szczecinie i Świnoujściu podwoją się
fot. Port Szczecin - Świnoujście
– Liczymy na to że, impuls jaki dadzą Portowi Szczecin-Świnoujście inwestycje spowoduje znaczny wzrost przeładunków – powiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Marek Gróbarczyk. Podczas rozmowy szef resortu mówił nawet o podwojeniu rocznego obrotu zachodniopomorskich portów.
Minister przypomniał świetny ubiegłoroczny wynik polskich portów morskich, które przekroczyły 100 mln ton przeładunku w ciągu roku. Na tę liczbę złożyły się porty w Gdańsku, Gdyni oraz Szczecinie i Świnoujściu. Zdaniem Marka Gróbarczyka teraz należy „iść za ciosem”.

– To jest „5 minut” dla polskich portów i rozwoju polskiej gospodarki morskiej. Musimy wykorzystać właśnie ten moment, a więc zrealizować wszystkie inwestycje, które pomogą w sposób zdecydowany rozwijać się portom – zaznaczył szef Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (MGMiŻŚ).

Minister liczy na zachodniopomorskie porty

Przedstawiciel resortu mówił pod tym kątem o dużym znaczeniu portów w Szczecinie i Świnoujściu. – Przede wszystkim rozwinąć muszą się porty, które nie mają bezpośredniego dostępu do morza. Takim miejscem jest Szczecin. W związku z prowadzonymi inwestycjami (pogłębieniem toru wodnego Szczecin – Świnoujście – dop. red.), które dadzą impuls, liczymy na to że przeładunki znacznie wzrosną, a wręcz zostaną podwojone z powodu możliwości zawijania do portu znacznie większych jednostek – mówił Gróbarczyk.

Tak optymistyczna wizja może jednak być trudna do zrealizowania w bliskiej perspektywie. Niewątpliwie po poprawie możliwości Szczecina pod katem przyjmowania większych jednostek sytuacja portu znacznie się poprawi. Dwukrotny wzrost wydaje się jednak mało prawdopodobny, chociażby z uwagi na ostatnie spadki w obrocie towarów na nabrzeżach zachodniopomorskich portów.

Szczecin i Świnoujście z dobrym dostępem

Szef MGMiŻŚ podkreślał również to jak ważna jest odpowiednie dostępność zespołu zachodniopomorskich portów. – Port Szczecin-Świnoujście jest bramą otwierającą żeglugę śródlądową. Z racji swojej lokalizacji będzie miał bardzo duże korzyści z użeglownienia Odrzańskiej Drogi Wodnej. To wszystko spina się w jedną całość budowy dużego kompleksu portowego szerokim ujęciu ogólnokrajowym z możliwościami inwestycyjnymi – mówił Gróbarczyk.

Przedstawiciel rządu zaznaczał także, że ostatecznie do Portu Szczecin-Świnoujście, poza Odrzańska Drogą Wodną docierać będzie także droga ekspresowa S3 oraz linia kolejowa C59. To wszystko ma dać rozwój zachodniopomorskiemu zespołowi portów.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony