Partner serwisu

Grupa ZUE poprawiła wyniki. Przychody na rekordowym poziomie

inf. pras./Redakcja 17.03.2020

Grupa ZUE poprawiła wyniki. Przychody na rekordowym poziomie
fot. ZUE
Grupa ZUE zanotowała w 2019 roku najwyższe w swojej historii przychody ze sprzedaży sięgające blisko 1 miliarda złotych – to o 20 proc. więcej od wygenerowanych rok wcześniej i o 140 proc. w stosunku do tych z 2017 roku.
Pomimo wymagającego otoczenia rynkowego Grupa zanotowała dodatnie wyniki na wszystkich poziomach, wypracowując zysk brutto na sprzedaży w wysokości 27,9 mln zł (wobec 56 mln zł straty rok wcześniej), EBITDA na poziomie 21 mln zł (wobec straty 67 mln zł) oraz zysk netto o wartości 3,8 mln zł (62,6 mln zł straty rok wcześniej). Na rentowność Grupy ZUE nadal wpływ miała jednak realizacja krajowych kontraktów kolejowych pozyskanych w latach 2016-2017, charakteryzujących się niższą marżowością, ze względu na nieprzewidywalny i niezależny od Grupy wzrost kosztów realizacji oraz brak realnej waloryzacji.

1,9 mld zł w portfelu

Przy rosnących dynamicznie przychodach, dzięki skutecznemu pozyskiwaniu nowych kontraktów, Grupa utrzymuje wysoki poziom portfela zamówień. Jego wartość wynosi obecnie 1,9 mld zł.

W 2019 roku Grupa pozyskała kontrakty o łącznej wartości ok. 787 mln zł. Dodatkowo, pod koniec 2019 roku konsorcjum, którego ZUE jest liderem złożyło najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu przetargowym o wartości ok. 56 mln zł.

– Pomimo wymagającego otoczenia rynkowego, nasze przychody ze sprzedaży osiągnęły w 2019 rekordowy poziom blisko 1 miliarda złotych, zanotowaliśmy też dodatnie wyniki na wszystkich poziomach, co oznacza wyraźną poprawę rok do roku – mówi Wiesław Nowak, prezes Zarządu ZUE. I dodaje: – W ryzach trzymaliśmy koszty – koszty zarządu kształtowały się na niższym rdr poziomie, pomimo dynamicznego wzrostu przychodów. Na naszą rentowność nadal wpływ miała jednak realizacja krajowych kontraktów kolejowych pozyskanych w latach 2016-2017, charakteryzujących się niższą marżowością.

Udział kontraktów z niską marżą w przychodach Grupy ma jednak tendencję malejącą. Obecnie, jak poinformował prezes, portfel zamówień ma wartość 1,9 mld zł. To, według niego, pozwala pozytywnie oceniać perspektywy kolejnych kwartałów.

– Staramy się coraz bardziej dywersyfikować naszą działalność pozyskując kolejne zlecenia na rynku miejskim – w 2019 roku aż 20 proc. zleceń pochodziło z tego segmentu, realizujemy obecnie 19 zleceń tego typu w różnych miastach Polski. Widzimy potencjał dalszego rozwoju naszego portfela miejskich kontraktów – stwierdza Wiesław Nowak.

Obecna sytuacja

Przy okazji publikacji wyników prezes ZUE odniósł się do obecnej sytuacji związanej z pandemią COVID-19. Jak stwierdził, jej wpływ na gospodarkę na dziś trudno precyzyjnie przewidzieć.

– Jako Grupa ZUE na dzień publikacji raportu nie obserwujemy w procesach budowlanych ani w łańcuchu dostaw zakłóceń związanych z ograniczeniami epidemiologicznymi. Niemniej jednak sytuacja ma charakter dynamiczny i nie wykluczamy również trudnych scenariuszy, takich jak m.in. zawieszenie prac na poszczególnych kontraktach budowlanych czy spowolnienie lub zastopowanie procedur administracyjnych – mówi prezes ZUE. Dodaje, że potencjalne ryzyka dotyczą zarówno generalnych wykonawców, jak i podwykonawców oraz zamawiających. – Na chwilę obecną nie ulega też wątpliwości, że pandemia będzie miała negatywny wpływ na polską gospodarkę.

Informuje, że firma podjęła wszystkie możliwe działania mające na celu ograniczenie ryzyka zainfekowania pracowników Grupy. Sytuacja na realizowanych inwestycjach jest monitorowana.

Optymistycznie w przyszłość?

– Choć otoczenie rynkowe w naszej branży – jak również obecna sytuacja – są trudne, dostrzegamy pozytywne sygnały – komentuje Wiesław Nowak. Wskazuje na realizację największego w historii programu modernizacji polskich dróg kolejowych – Krajowego Programu Kolejowego (KPK) i zwiększenie jego wartości o kwotę 5,7 mld zł, czyli do łącznej wartości ponad 75 mld zł.

– W ubiegłym roku obserwowaliśmy także wzmożoną aktywność w zakresie ogłaszania przetargów z zakresu budownictwa infrastruktury miejskiej. Przebudowa torowisk planowana jest w Poznaniu. W Warszawie planowane jest otwarcie postępowania na budowę najnowocześniejszej zajezdni tramwajowej w Polsce, a we Wrocławiu trwa postępowania przetargowe na budowę nowej linii. Pozostałe miasta takie jak np. Łódź, Grudziądz czy Szczecin również planują znaczne inwestycje. W Krakowie w modelu partnerstwa publiczno – prywatnego planowana jest realizacja linii tramwajowej KST etap IV – mówi szef Grupy ZUE. – Dlatego wierzę, że długofalowe perspektywy dla rynków na których działamy są dobre, nawet jeśli obecna sytuacja związana z pandemią czasowo spowolni procesy gospodarcze – podsumowuje.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony