Partner serwisu

GUS podał czerwcowe wyniki produkcji budowlano-montażowej. Wyhamowanie inwestycji

GR 26.07.2022

GUS podał czerwcowe wyniki produkcji budowlano-montażowej. Wyhamowanie inwestycji
fot. Pixabay
Wzrosła o 5,9 %, licząc rok do roku, ale w przypadku większych robót inwestycyjnych zmalała o 2,5 %. Znamy czerwcowe wyniki produkcji-budowlano montażowej.
Wstępne dane podał niedawno Główny Urząd Statystyczny. W czerwcu tego roku produkcja budowlano-montażowa w tzw. cenach stałych była w Polsce o 5,9 % wyższa w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. (przed rokiem odnotowano wzrost o 4,5%, w analizie bierze się pod uwagę firmy zatrudniające ponad 9 osób). Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja wzrosła o 6,7% r/r.

Co ciekawe w czerwcu 2022 roku w porównaniu z analogicznym miesiącem 2021 r., produkcja budowlano-montażowa zmalała o 2,5 % dla robót inwestycyjnych, czyli w założeniu większych (w czerwcu 2021 r. odnotowano 4,5-procentowy wzrost), wzrosła zaś dla prac remontowych – o 20,1 % (dwanaście miesięcy temu również odnotowano 4,5-procentowy wzrost).

W czerwcu, jak czytamy w analizie, wzrosła rok do roku wartość produkcji w przypadku przedsiębiorstw zajmujących się budową budynków (o 15,2%) oraz wśród podmiotów specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 5 %). W przypadku firm wykonujących specjalistyczne roboty analitycy zaobserwowali spadek o 3,1 % r/r.

Z kolei porównując dane za czerwiec i maj tego roku, produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 5,3 % (rok temu odnotowano ponad 12-procentowy wzrost), a po wyeliminowaniu czynników sezonowych spadła o 3,5 %. – Zwiększenie wartości prac budowlano-montażowych, w porównaniu do maja, nastąpiło wśród przedsiębiorstw zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 14,4%) oraz wykonujących roboty budowlane specjalistyczne (o 1,5%), natomiast w przypadku podmiotów specjalizujących się w budowie budynków odnotowano spadek o 1,7 % –czytamy w analizie.

Doktor Damian Kaźmierczak, główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa ocenił na Twitterze, że czerwcowe wyniki są dużo gorsze od oczekiwań analityków, licząc zarówno rok do roku, jak też miesiąc do miesiąca. – Takie rezultaty mniej zaskakują osoby blisko związane z rynkiem budowlanym – napisał ekspert, który od kilku miesięcy wieszczył kryzys w budowlance.

PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony