Partner serwisu

GUS podał majowe wyniki produkcji budowlano-montażowej. Spory wzrost

GR 27.06.2022

GUS podał majowe wyniki produkcji budowlano-montażowej. Spory wzrost
fot. Pixabay
Wzrosła o 13%, licząc rok do roku oraz o 14,2%, licząc miesiąc do miesiąca – znamy majowe wyniki produkcji budowlano-montażowej.
Wstępne dane podał niedawno Główny Urząd Statystyczny. W maju tego roku produkcja budowlano-montażowa w tzw. cenach stałych była w Polsce o 13% wyższa w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. (przed rokiem odnotowano wzrost o 4,7%, w analizie bierze się pod uwagę firmy zatrudniające ponad 9 osób). Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja wzrosła o 9,8% r/r.

W maju 2022 roku w porównaniu z analogicznym miesiącem 2021 r., była wyższa zarówno dla robót inwestycyjnych - o 3,6%, jak też remontowych - o 28,7% (przed rokiem odnotowano wzrost odpowiednio o 3,1% oraz 7,6%)

Jak czytamy w analizie, sprzedaż produkcji, w porównaniu do maja 2021 roku, zwiększyła się we wszystkich działach budownictwa”. – W przedsiębiorstwach zajmujących się budową budynków wzrosła o 34,7%, w jednostkach specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 3,9%, zaś w podmiotach realizujących roboty budowlane specjalistyczne - o 3,3% – czytamy.

Co o majowych wynikach sądzą eksperci? Analitycy PKO BP podkreślają na Twitterze, że „za wzrost produkcji odpowiada przede wszystkim segment budowy budynków przy spowolnieniu w
w segmencie inżynieryjnym oraz robót specjalistycznych”.

Porównując wyniki za maj i za kwiecień tego roku, produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 14,2 % (rok temu odnotowano wzrost o 10,2%), a po wyeliminowaniu sezonowych czynników, wzrost wyniósł 2,4 %. Przypomnijmy, że w kwietniu tego roku produkcja w porównaniu z marcem spadła o 5,9.

W maju 2022 r. w stosunku do kwietnia, we wszystkich segmentach wzrosła wartość prac budowlano-montażowych: dla przedsiębiorstw zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 21,1%, wykonujących roboty budowlane specjalistyczne – o 11,5% oraz specjalizujących się w budowie budynków – o 9,6%.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony