Partner serwisu

GUS podał sierpniowe wyniki produkcji budowlano-montażowej. „Wzrost większy od oczekiwań”

GR 26.09.2022

GUS podał sierpniowe wyniki produkcji budowlano-montażowej. „Wzrost większy od oczekiwań”
fot. Pixabay
Wzrosła o 6,1%, licząc rok do roku oraz o 5,1% w ujęciu miesięcznym – znamy sierpniowe wyniki produkcji budowlano-montażowej.
Wstępne dane podał Główny Urząd Statystyczny. W sierpniu tego roku produkcja budowlano-montażowa w tzw. cenach stałych była w Polsce o 6,1% wyższa w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. (przed rokiem odnotowano wzrost o 10,2%, w analizie bierze się pod uwagę firmy zatrudniające ponad 9 osób). Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 7,2% r/r.

W sierpniu w porównaniu z analogicznym miesiącem 2021 r. produkcja była o 1,3% wyższa dla robót inwestycyjnych (przed rokiem odnotowano wzrost o 9%), a o 13,2% wyższa dla robót remontowych (w 2021 r. wzrost wyniósł 12,2%). – Zwiększenie wartości produkcji odnotowano w skali roku dla przedsiębiorstw zajmujących się budową budynków (o 25,7%), natomiast zmniejszenie w podmiotach realizujących roboty budowlane specjalistyczne (o 1,3%) oraz specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 1,6%) – czytamy w analizie.

Analitycy PKO Research ocenili na Twitterze, że wzrost produkcji był większy od oczekiwań. – Za pozytywną niespodziankę odpowiada przede wszystkim segment budowy budynków przy nieznacznych spadkach w inżynierii lądowej i robotach specjalistycznych – czytamy.

Z kolei porównując dane za sierpień i lipiec tego roku produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 5,1% (rok temu odnotowano wzrost o 3,2%). Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych produkcja wzrosła o 1,1%, licząc miesiąc do miesiąca.

W stosunku do lipca tego roku, wzrosła wartość robót we wszystkich działach budownictwa, przy czym w jednostkach zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej wzrost wyniósł 8,9%, w firmach wykonujących prace budowlane specjalistyczne – o 4,2%, a specjalizujących się we wznoszeniu budynków – o 1,4%.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony