Partnerzy serwisu:

GUS: Spadła liczby ciężkich wypadków przy pracy. Najgorzej w budownictwie i transporcie

Romanowska Magdalena 03.09.2019

GUS: Spadła liczby ciężkich wypadków przy pracy. Najgorzej w budownictwie i transporcie
fot. Pixabay
W I kwartale 2019 r. miało miejsce prawie 16 tys. wypadków, o 100 mniej r/r. Nieznacznie spadł ogólny wskaźnik wypadkowości. Zmniejszyła się natomiast liczba poszkodowanych w wypadkach ciężkich (o 29,3 proc.) oraz w wypadkach z innym skutkiem (o 0,5 proc.). Według najnowszych danych największy wskaźnik wypadków śmiertelnych mają branże budowlana i logistyczna.
Według GUS w I kwartale 2019 r. na każdy milion osób pracujących przypadły dwie ofiary śmiertelne. W porównaniu do analogicznego okresu 2018 r. liczba wypadków śmiertelnych nie uległa zmianie – 32 osoby poniosły śmierć w wyniku wypadku przy pracy. Poszkodowani to przede wszystkim pracownicy fizyczni z sektorów:

• budownictwa (7),
• transportu i gospodarki magazynowej (6),
• przetwórstwa przemysłowego (5),
• dostawy wody; gospodarowania ściekami i odpadami; rekultywacji (4),
• górnictwa i wydobywania (4).

W których branżach było najwięcej wypadków?

W podziale według rodzajów działalności gospodarczej najwyższy wskaźnik wypadkowości wystąpił w górnictwie i wydobywaniu (3,22), dostawie wody, gospodarce ściekami i odpadami rekultywacji (2,66), opiece zdrowotnej i pomocy społecznej (1,97). Natomiast najbezpieczniej było w branży informacji i komunikacji, gdzie współczynnik wypadkowości wyniósł 0,24 oraz w pozostałej działalności usługowej i działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej, gdzie wyniósł 0,30.

Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków przy pracy?

Zgodnie z najnowszym raportem GUS kontakt z prądem elektrycznym, temperaturą, niebezpiecznymi substancjami i preparatami chemicznymi spowodowały niecałe 5 proc. wszystkich wydarzeń powodujących uraz. Najwięcej pracowników zostało poszkodowanych w wyniku zderzenia z lub uderzenia w nieruchomy obiekt (35 proc.), uderzenia przez obiekt w ruchu (20 proc.), czy też kontakt z przedmiotem ostrym, szorstkim, chropowatym (17 proc.). Ponadto w 60 procentach wypadków ich przyczyną jest nieprawidłowe zachowanie pracownika.

– W ostatnich latach dokonał się ogromny postęp w dziedzinie zabezpieczeń maszyn i urządzeń, wzrosła również świadomość pracodawców. Dzisiaj poziom bezpieczeństwa jest znacznie wyższy niż kilka dekad temu, ale nie zwalnia nas to z obowiązku nieustannej edukacji pracowników i przypominania im zasad bezpiecznej pracy. Czynnik ludzki zawsze będzie największym i najważniejszym wyzwaniem dla służb bhp – uważa Paweł Pawlik, kierownik Działu BHP w DHL Parcel, członek Koalicji Bezpieczni w Pracy.

Wypadki w budownictwie a spadek zatrudnienia

Spadek wypadkowości ma również związek ze spadkiem zatrudnienia. W branży budowlanej w 2018 roku 14 procent badanych Ukraińców pracowało bez umowy. Cudzoziemcy z niektórych krajów, w tym Ukrainy, mogą pracować przez pierwsze sześć miesięcy na podstawie oświadczeń składanych przez pracodawców w urzędzie pracy. Po zakończeniu tego okresu zaczyna się problem, a przedłużający się czas na wydanie decyzji legalizacji zatrudnienia wstrzymuje pracodawców w realizacji planowanych inwestycji. Według prognoz NIK prowadzi to do coraz szybszego powiększania „szarej strefy”.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony