Partnerzy serwisu:

Historyczny wynik w Norwegii – udział sprzedaży elektryków zbliża się do 60 proc.

ep. 04.04.2019

Historyczny wynik w Norwegii – udział sprzedaży elektryków zbliża się do 60 proc.
fot. Pixabay
Marzec był rekordowym miesiącem w kraju będącym liderem pod względem wykorzystania i sprzedaży samochodów elektrycznych. Liczba sprzedanych samochodów zasilanych energią elektryczną była nie tylko większa niż aut z silnikiem spalinowym, ale zbliżyła się do 60 proc.
Jak podało norweskie stowarzyszenie posiadaczy aut elektrycznych (Norwegian EV Association) w marcu liczba nowo rejestrowanych samochodów w tym kraju po wyniosła 58,4 proc. wszystkich aut.

Zdaniem stowarzyszenia, wyniki na poziomie powyżej 50 proc. na rzecz pojazdów elektrycznych powinny się utrzymać do końca bieżącego roku.

Najkorzystniejsze w historii były także wyniki za cały pierwszy kwartał – biorąc pod uwagę trzy pierwsze miesiące tego roku udział samochodów elektrycznych w rynku sprzedawanych samochodów osobowych w Norwegii stanowił 48,4 proc.

Zdaniem cytowanego w komunikacie sekretarza generalnego Norwegian EV Association Christiny Bu, fakt, że coraz więcej kupujących nowe samochody wybiera elektryki to efekt dobrze działającej polityki na rzecz rozwoju elektromobilności w tym kraju. Jak mówi Christina Bu, rozwija się także rynek samochodów używanych, gdyż do dyspozycji jest coraz więcej pojazdów w przystępnej cenie.

Norwegia to kraj, w którym jeździ najwięcej elektryków w Europie i rzeczywiście jest to efekt ulg dla ich posiadaczy wprowadzanych od blisko trzech dekad – chodzi m.in. o ulgi podatkowe przy zakupie, ale także np. zwolnienia z opłat drogowych. Obecnie kraj doszedł już do takiego poziomu, że z części ulg zaczyna się stopniowo wycofywać. Według tamtejszych planów w 2025 roku wszystkie nowe sprzedawane samochody mają być elektryczne.

W Polsce samochody elektryczne stanowią mniej niż pół procenta sprzedawanych aut (ok. 1300 sztuk). Celem jest osiągnięcie miliona aut do 2025 roku. Wśród planowanych ulg mających wspierać rozwój elektromobilności są m.in. dopłaty do ich zakupu. Według przekazanego w lutym do konsultacji projektu rozporządzenia ministra energii o wsparciu z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu chętni, by kupić elektryka mają szansę na dopłatę w wysokości 36 tys. zł.

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony