Partnerzy serwisu:

Hotele będą zamknięte. Wyjątki ważne dla branży budowlanej

Elżbieta Pałys 24.12.2020

Hotele będą zamknięte. Wyjątki ważne dla branży budowlanej
fot. Pixabay
Od 28 grudnia wchodzą w życie nowe ograniczenia związane z pandemią – zamknięte mają być m.in. hotele. Branża infrastrukturalna nie powinna jednak z tego powodu ucierpieć. Wśród ważnych wyłączeń znalazły się hotele pracownicze oraz osoby podróżujące w sprawach dotyczących inwestycji celu publicznego.
Nowe obostrzenia wynikające z obawy o wzrost zachorować na Covid-19 w okresie świąteczno-noworocznym oraz ferii zimowych zostały ogłoszone 17 grudnia. Nietrudno się domyślić, że za tą decyzją rządu stało m.in. nadużywanie „podróży służbowych” przez osoby, które faktycznie podróżowały w celach turystycznych.

Całkowite zamknięcie hoteli przyniosłoby jednak negatywne skutki w działalności niektórych branż, w tym budowlanej. – Mamy na kontraktach ok. 20 tys. pracowników, którzy mieszkają w różnego rodzaju hotelach, czy hostelach – mówi Dariusz Blocher, prezes Budimeksu. Uniemożliwieni im korzystania z usług hotelarskich sparaliżowałoby place budów, które pracują, mimo że trwa sezon zimowy. – Na szczęście minister Adamczyk trzymał rękę na pulsie – mówi przedstawiciel branży wskazując, że szybko padła deklaracja o wyłączeniu z nowych restrykcji hoteli robotniczych (mowa o hotelach robotniczych lub hoteli dla pracowników sezonowych wg klasyfikacji PKD ujęte w podklasie 55.90.Z).

Ostatecznie w rozporządzeniu zapisano jeszcze jedno istotne dla branży wyłączenie. Dotyczy ono osób wykonujących czynności zawodowe w zakresie realizacji inwestycji celu publicznego poza miejscem stałego zamieszkania. Wśród tego rodzaju inwestycji, według przywołanej w rozporządzeniu definicji, mieszczą się m.in. działania związane z wydzieleniem gruntów a także budową i utrzymaniem linii kolejowych, dróg publicznych, rowerowych i wodnych a także lotnisk czy portów morskich. Mieści się tu także budowa i utrzymywanie obiektów niezbędnych do realizacji obowiązków w zakresie świadczenia usług powszechnych. Katalog inwestycji celu publicznego wskazuje ustawa o gospodarce nieruchomościami.
  
– To dobra wiadomość – ocenia prezes Budimeksu. – Na budowie elektrowni w Turowie mamy półtora tysiąca pracowników, w tym ok 150-200 osób, to wysokiej klasy specjaliści z zagranicy, głównie z Japonii. Trudno by było tłumaczyć, że ci wyspecjalizowani i bardzo dobrze opłacani fachowcy mają teraz mieszkać w hotelu robotniczym. To nam pomoże – stwierdza Dariusz Blocher odnosząc się do regulacji.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony