Partner serwisu

Iława. Pierwszy krok w kierunku budowy tunelu na Wyszyńskiego

Przemysław Farsewicz 23.01.2023

Iława. Pierwszy krok w kierunku budowy tunelu na Wyszyńskiego
Fot. Google Maps
Ruszył przetarg na wykonanie koncepcji i dokumentacji projektowej budowy bezkolizyjnej przeprawy w miejscu obecnego przejazdu kolejowo-drogowego w Iławie. Przebiega tędy trasa kolejowa łącząca Warszawę z Trójmiastem, przez co rogatki w tym miejscu muszą być często zamykane.
Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie rozpisał przetarg na wyłonienie wykonawcy dokumentacji projektowej dla zadania „Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 536 w zakresie budowy skrzyżowania bezkolizyjnego z linią kolejową nr 9 w Iławie”. Miasto od kilku lat stara się o przekształcenie przejazdu w poziomie szyn na rozwiązanie bezkolizyjne. Podczas modernizacji kolejowej dziewiątki, która łączy Warszawę z Trójmiastem, ówczesne władze odmówiły współpracy z kolejarzami i bezkolizyjny przejazd nie powstał. Dzisiaj okazuje się, że przeprawa jest bardzo potrzebna.

Jako że ulice Wyszyńskiego i Grunwaldzka biegają w śladzie drogi wojewódzkiej 536, to w projekt zaangażował się samorząd województwa. Podczas konferencji prasowej w 2022 roku, Marcin Kuchciński, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego, zadeklarował, że partycypować w kosztach będą wspólnie samorząd miejski i wojewódzki.

Wybrany w przetargu projektant zaktualizuje mapy do celów projektowych, stworzy dokumentację geotechniczną i zinwentaryzuje stan istniejący. W kolejnej fazie zostanie opracowany projekt budowlany i złożony wniosek o wydanie ZRID. Dokumentacja projektowa obejmie odcinek drogi wojewódzkiej nr 536 wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej od skrzyżowania z Kościuszki do przejazdu kolejowego oraz wzdłuż ul. Wyszyńskiego do skrzyżowania z ul Kopernika.

Wykonawca, w myśl zapisów dokumentacji, ma zaprojektować tunel drogowy pod linią kolejową nr 9. Nawierzchnia, dróg dojazdowych do obiektu, ma mieć nośność 115 kN/oś. Klasę drogi określono jako G z dwoma pasami ruchu. Przebudowa obejmie oświetlenie, zieleń, chodniki, miejsca postojowe, przejścia dla pieszych.

Składanie ofert wyznaczono do 2 marca. O wyborze decydować będzie cena (60 proc.) oraz okres gwarancji (40 proc.). Wyznaczono 18 miesięcy na opracowanie dokumentacji. W ciągu 14 miesięcy gotowa ma być już kompletna dokumentacja, a w ciągu 18 miesięcy wykonawca ma pozyskać ZRID.


PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony