Partner serwisu

Ile będzie kosztować odbudowa Ukrainy?

Redakcja 25.07.2022

Ile będzie kosztować odbudowa Ukrainy?
fot. Pixabay
Odbudowa Ukrainy to odtworzenie jej zdolności wytwarzania i poukładanie procesów – co wymaga setek miliardów euro. To może być nawet tysiąc miliardów. Potrzeby są ogromne – odbudowa infrastruktury, zdolności wytwórczych przedsiębiorstw, domów i mieszkań oraz usług publicznych – jak np. szkoły i przedszkola. Do tego dochodzi infrastruktura energetyczna. Będzie to zatem proces rozciągnięty na wiele lat.
Już słyszymy deklaracje niektórych krajów odnośnie wsparcia finansowego, ale bardzo dużym strumieniem środków – zwłaszcza w zakresie rozbudowy mocy produkcyjnych tamtejszego przemysłu – będą środki prywatne. To może być rząd kilkudziesięciu miliardów dolarów czy euro rocznie. Można obawiać się w związku z tym pewnej konkurencji dla inwestowania w Polsce – choć Polska notuje bezpośrednie inwestycje zagraniczne od kilkunastu do kilkudziesięciu miliardów rocznie.

– Polska jest członkiem Unii Europejskiej, więc inwestowanie na naszym terenie jest obarczone znacznie mniejszym ryzykiem. Ryzyko zajść wojennych jest u nas znacznie niższe, niż potencjalnie jeszcze raz na Ukrainie – powiedział serwisowi eNewsroom Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej (KIG).

– Ukraina potrzebuje sporej ilości zmian po pierwsze w przepisach, które dają otoczenie gospodarcze. Muszą one być bardziej przyjazne dla inwestorów – w tym również dla inwestorów z zewnątrz, ale także dla inwestorów krajowych. Teraz Ukraina może mieć szansę na zbudowanie nowoczesnego, dynamicznego państwa, zawalczyć z korupcją, przygotować świetne otoczenie prawne i legislacyjne dla rozwoju gospodarki. W dłuższej perspektywie będą to gigantyczne korzyści dla całego kraju i jego obywateli, co pozwoli na szybszy wzrost PKB i konsumpcji – analizuje Soroczyński.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony